Jaderná elektrárna Koeberg, jediná na africkém kontinentě. Zdroj: melkbos.com
Jaderná elektrárna Koeberg, jediná na africkém kontinentě. Zdroj: melkbos.com

Nová komise pro koordinaci a podporu rozvoje jaderné energetiky začne nyní plně fungovat v Africe, byly přijaty a uzavřeny klíčové zakládající dokumenty. Jihoafrická republika souhlasila s tím, že sídlo komise bude umístěno v Pretorii.

Africká unie (AU) zřídila Africkou komisi pro jadernou energii (Afcone) v listopadu 2010 poté, co vstoupila v platnost Africká dohoda o nešíření jaderných zbraní v červenci 2009, podle které měly smluvní strany založit komisi, dohlížející na to, aby státy dodržovaly smluvní závazky, a podporující mírovou jadernou spolupráci na regionální i mezinárodní úrovni. Následně bylo zvoleno dvanáct komisařů, kteří zastupovali státy Alžírsko, Burkina Faso, Kamerun, Etiopie, Keňa, Libye, Mali, Mauritius, Senegal, Jihoafrická republika, Togo a Tunisko. Bylo dohodnuto, že výkonný sekretariát nové komise bude umístěn v Jihoafrické republice.

26. července na zasedání v Addis Abebě přijali komisaři jednací řád, strukturu, pracovní program a rozpočet pro Afcone. Komise se zaměří na následující čtyři oblasti: kontrola nešíření jaderných zbraní, jaderná a radiační bezpečnost a ochrana, jaderný výzkum a vývoj a partnerství a technická spolupráce, pod což spadá i propagace mírového využití jaderné energie. Na setkání se odsouhlasil rozpočet kolem 800 000 dolarů na rok pro období 2012 až 2014. Byla také odsouhlasena škála výměru příspěvků pro financování Afcone.

Jihoafrická vláda a AU nyní dokončují dohodu o hostování, pod jejíž záštitou Jihoafrická republika poskytné Afcone potřebné kancelářské prostory a vybavení v Pretorii.

Předseda Afcone Abdul Samad Minty z Jihoafrické republiky prohlásil, že komise „by mohla hrát pro africké státy užitečnou roli při implementaci příslušných právně závazných nástrojů a etických kodexů sloužících k tomu, aby byla zajištěna jaderná bezpečnost a zabezpečení infrastruktury. (….) Klíčovým aspektem naší práce je podpora jaderné vědy a výzkumu.“

Komise se sejde na řádném zasedání jednou ročně, přičemž mimořádná setkání je možno svolat podle potřeby. Ředitel AU pro mír a bezpečnost El Ghassim Wane řekl listu Afriquejet, „Zřízení Afcone s sebou nese vysoká očekávání, jak ze stran států, tak v rámci širší mezinárodní komunity, díky důležité roli, kterou může hrát v jaderných otázkách.“

Jihoafrická republika je v současné době jedinou africkou zemí, která provozuje jaderné reaktory pro výrobu elektřiny. Nicméně, několik dalších zemí – jako Egypt, Ghana a Nigérie – zvažují výstavbu jaderných elektráren. Namibie, Niger a Jihoafrická republika jsou hlavními producenty uranu, za rok 2011 zde bylo vytěženo asi 15 % celkové světové produkce. Ostatní africké země mají významná uranová ložiska, některé i uranové doly.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..