30.11.2022
jaderná energie - Výroba elektřiny v pololetí vzrostla o více než tři procenta - V Česku (Prunerov) 1
Produkci zvýšily především tepelné elektrárny, například elektrárna Prunéřov, produkce jaderných elektráren spíše stagnovala. Zdroj: Novinky.cz

Tuzemské elektrárny v prvním pololetí zvýšily výrobu. Hrubá produkce elektřiny meziročně vzrostla o 3,3 procenta na 45,74 terawatthodin. Čistá spotřeba elektřiny se zvýšila o 0,4 procenta na 30,14 TWh. Vyplývá to z údajů Energetického regulačního úřadu (ERÚ).
Nejvíce elektřiny v pololetí díky levným emisním povolenkám vyrobily uhelné elektrárny. Jejich produkce se meziročně zvýšila o čtyři procenta na 25,56 TWh. Výroba z jaderných elektráren stagnovala na 14,8 TWh.
Společnost ČEZ očekává, že letos zvýší výrobu v jaderných elektrárnách o sedm procent. Uhelné elektrárny ČEZ zvýší produkci o dvě procenta. Od příštího roku ale budou energetické společnosti nakupovat část emisních povolenek, což se promítne do jejich hospodaření.
Vývoz elektřiny v prvním pololetí vzrostl o pětinu na 15,1 TWh. Dovoz činil 5,6 TWh. Pokračuje tak trend z loňského roku, kdy byl čistý vývoz elektřiny z ČR rekordní a dosáhl více než 17 TWh.
Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba chce vývoz elektřiny zpoplatnit, aby elektrárny nevyvážely elektřinu vyráběnou z uhlí, které potřebují teplárny.
Výroba z obnovitelných zdrojů v prvním pololetí výrazně nerostla. Fotovoltaické elektrárny v pololetí vyrobily 1,17 TWh, což je zhruba stejně jako loni. Instalovaný výkon solárních elektráren po legislativních změnách od loňského roku roste jen velmi mírně. Produkce z fotovoltaiky v pololetí tvořila asi 2,5 procenta z celkové výroby.
U velkoodběratelů v pololetí spotřeba klesla o zhruba půl procenta na 17,6 TWh. Je to dáno ekonomickým útlumem a nižší výrobou v podnicích. Spotřeba maloodběratelů, tedy malých podnikatelů a domácností, naopak vzrostla o dvě procenta na 11,77 TWh.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..