27.11.2022
Pohled na dopravník ve Vítkovicích. Zdroj: vitkovice.cz
Pohled na dopravník ve Vítkovicích. Zdroj: vitkovice.cz

Vítkovice Power Engineering, součást Vítkovice Machinery Group, podepsaly dnes v Moskvě s firmou Komplektenergo kontrakt na dodávku nízkotlakých ohříváků a dalšího nového zařízení pro jaderné elektrárny v Rusku. Hodnota kontraktu činí 7,2 milionu eur (asi 180 milionů korun), splněn má být do konce roku 2015.

„Na ruském trhu je obtížné se prosadit, ale působíme tu už déle než deset let a začínáme sklízet úspěchy,“ řekl ČTK majitel strojírenské skupiny Jan Světlík. Až dosud byly Vítkovice na ruském trhu úspěšné hlavně v „klasické“ energetice, teď se ve spolupráci s ruským partnerem podařilo proniknout i na dříve „zablokovaný“ trh dodávek pro ruský jaderný program.

Generální ředitel Martin Pecina si spolupráci s ruským partnerem také pochvaloval a zdůraznil, že tentokráte firma dodá nové zařízení, a ne jako v minulosti jen náhradní díly pro stávající ruské jaderné elektrárny. Nicméně dodal, že na přímou spolupráci s ruskou jadernou agenturou Rosatom podnik ještě čeká. Do konce roku by však měla být připravena smlouva o budoucí smlouvě ohledně případných dodávek pro jadernou elektrárnu Temelín, o jejíž dostavbu se uchází i česko-ruské konsorcium.

Předběžné memorandum o spolupráci Vítkovice už podepsaly se všemi účastníky tendru na dostavbu Temelína, tedy i francouzskou Arevou a americkým Westinghousem.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

3 Comments

    po precteni clanku jsem se za Vitkovice pomodlil

    Ad Frantisek Heczko: A proč? Nejste snad jedním z těch velkofandů všemocných západních trhů, co jsou proti jakémukoliv kroku směrem na východ, byť by byl sebevýhodnější (myslím to samozřejmě nadsazeně, nechci se Vás nikterak dotknout)? :)) Myslím, že jaderné strojírenství tu má zrovna slušnou tradici, a i slušnou tradici spolupráce se zeměmi bývalého SSSR. Pro Vítkovice je to podle mě krok správným směrem. Jste jiného názoru?

      @Velky_M: s vasim nazorem na nase jaderne strojirenstvi souhlasim a mozna mam o nem jeste lepsi nazor nez si pripoustite, jenom jsem se pomodlil, kdyz jsem videl co budou vyrabet a prodavat, za kolik a hlavne komu 🙁 mam tu nevyhodu, ze vim o cem mluvim 🙂 proto jsem se za Vitkovice pomodlil

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..