Zářivé ryby z Fukušimy. Zdroj: World Nuclear News
Zářivé ryby z Fukušimy. Zdroj: World Nuclear News

Odběr vzorků vodních živočichů poblíž fukušimské jaderné elektrárny Dajiči odhalil, že více než polovina z nich obsahovala v těle vyšší koncentrace radionuklidů. radionuklidy . Pozornost se přitom soustředila na jeden krajní případ.

Společnost Tokyo Electric Power Company (Tepco) odebrala z moře poblíž Fukušimy celkem 50 vzorků. Její pracovníci lovili různé druhy ryb nejdále 20 km od trosek elektrárny. Některé vzorky byly kontaminovány radioaktivním cesiem-134 a cesiem-137, a to v množství přesahujícím vládní limity pro konzumaci (100 becquerel na kilogram, bq/kg).

Podle nařízení k evakuaci z 11. března 2011 není dovoleno lovit ryby v oblasti pět kilometrů od pobřeží, tedy v místech, kde byl proveden odběr vzorků.

Celkem 26 vzorků přesahovalo limity pro konzumaci. Z toho u 16 dosahovala aktivita cesia 100 až 250 bq/kg, šest přesáhlo 300 bq/kg a dva byly mezi 400 a 500 bq/kg. Dva vzorky překročily poslední jmenované číslo dokonce padesátkrát. V tomto případě byla naměřena aktivita cesia v těle 25 800 bq/kg.

Tato mimořádná hodnota patří dvěma hřebeníkům chaluhovým, kteří byli vyloveni jeden kilometr od pobřeží poblíž Ota River. Jedná se o malé ryby, které žijí u mořského dna a měří na délku okolo 5 cm. Aktivita cesia byla přepočítána tak, aby byl výsledek v bq/kg a dal se tedy porovnat s většími druhy.

Tepco zveřejnila tyto údaje na svých webových stránkách, ale neuvedla zatím žádné komentáře.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..