JE Darlington v Ontariu. Zdroj: cnwc-cctn.ca
JE Darlington v Ontariu. Zdroj: cnwc-cctn.ca

V kanadském Ontariu udělily regulační úřady první za poslední čtvrtstoletí povolení začít s přípravou stavby nových dvou jaderných bloků: bude o ně rozšířena elektrárna Darlington. Povolení se zatím vztahuje jen na předběžné stavební úpravy, zájemci o stavbu jsou dva – Westinghouse a Candu.

Platnost licence pro přípravu terénu na výstavbu dvou jaderných reaktorů, vydaná pro společnost Ontario Power Generation (OPG), je deset let, a to od 17. srpna 2012 do 17. srpna 2022. Licence opravňuje firmu pověřenou stavbou reaktorů (dosud však nebyla vybrána) realizovat představební úpravy parcely: zarovnání a odstranění překážek, provedení archeologického průzkumu a zhodnocení kvality jednotlivých částí.

Za rozhodnutím vydat licenci stojí komise Kanadského úřadu pro jadernou bezpečnost (Canadian Nuclear Safety Commission, zkráceně CNSC), která se v roce 2009 mimořádně sešla, aby projednala možné dopady výstavby na životní prostředí. Letos obdržela po třech letech kanadská vláda od komise posudkovou zprávu a doporučení týkající se možných ekologických dopadů. Vydání licence tak již nestálo nic v cestě.

Komise ke svému rozhodnutí dospěla až po projednání příspěvků prezentovaných na 17denním veřejném slyšení konaném v roce 2011, kdy přijala a zvážila písemné návrhy samotné OPG, 14 vládních orgánů a 264 dalších zúčastněných osob a organizací . Předseda komise Alan Graham popsal udělení licence jako „důležitý milník v jaderné historii Kanady“, kterého bylo dosaženo „otevřeným a transparentním způsobem za účasti stovek občanů, jejichž myšlenky a názory se pro nás staly výzvou a inspirací k tomu, abychom učinili nejlepší možné rozhodnutí.“

Komise dále vytvořila vykazovací plán, podle kterého bude OPG povinna podat střednědobou zprávu o plnění ekologických závazků spolu s činnostmi popsanými v licenci. Samotný úřad CNSC pak bude muset vyhotovit zprávu o kontrolních činnostech provedených během první poloviny licenčního období a každoročně tuto zprávu aktualizovat. Všechny zprávy budou veřejně přístupné.

V současnosti se o přistavení dvou nových bloků k již existující elektrárně ucházejí dvě společnosti, které v tuto chvíli na základě dohod podepsaných v červnu s OPG pracují na plánech výstavby a předběžných odhadech nákladů. . SNC Lavalin/Candu Energy Inc. a Westinghouse, nabízející pro nové bloky systémy Enhanced Candu 6 a AP-1000, mají dvanáct měsíců na dokončení dokumentace, kterou předají vládě provincie Ontario a ta rozhodne, zda celý projekt bude pokračovat.

Pro regulační úřady přitom robota zdaleka neskončila: čekají jej další dvě licenční řízení, první – o povolení k zahájení stavby, druhé o udělení provozní licence, přičemž OPG si musí o každé z nich požádat zvlášť. Veřejnost by přitom měla mít příležitost k vyjádření svých připomínek během obou zbývajících etap.

Kanada je zemí s poměrně rozsáhlým jaderným programem, v zemí funguje několik jaderných elektráren a výzkumných reaktorů. Disponuje rovněž vlastní původní technologií těžkovodního reaktoru CANDU, který kromě domácích elektráren funguje například na jediné rumunské JE Cernavodǎ.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..