Zaporožská jaderná elektrárna. Se šesti bloky o celkovém výkonu 6 gigawattů je největší svého druhu v Evropě. Zdroj: rdu.org.ua
Zaporožská jaderná elektrárna. Se šesti bloky o celkovém výkonu 6 gigawattů je největší svého druhu v Evropě. Zdroj: rdu.org.ua

Ukrajinská státní korporace Energoatom, která provozuje všechny čtyři pracující jaderné elektrárny v zemi, zrušila naplánovanou instalaci palivových článků Westinghouse na Zaporožské JE kvůli nedávným problémům s deformacemi distančních mřížek na Jihoukrajinské elektrárně (více zde). Podle dosavadních plánů je měla začít na elektrárně používat už letos v jedné aktivní zóně s ruským palivem. „Tato otázka (částečného přechodu na americké palivo, pozn. Atominfo.cz) byla dočasně odložena, dokud nebudou vyřešeny problémy s palivovými články“, prozradil ruské agentuře ITAR-TASS zdroj, pracující v ukrajinském jaderném průmyslu.

Podle jeho slov už zvláštní komise, pověřená vyšetřováním incidentu s americkými kazetami na Jihoukrajinské JE (pro podrobnosti viz odkaz výše), došla k definitivnímu závěru, že na vině jsou konstrukční nedostatky paliva. Tři z několika desítek odinstalovaných amerických článků jsou závadné, ostatní se vrátí do aktivní zóny. Nedokázal však upřesnit, v čem spočívá technická stránka problémů, ani jak dlouho pracovaly články, které byly uznány za vadné. Není také jasné, zda Energoatom ponese nějaké finanční ztráty.

Pikantní na celé záležitosti je fakt, že Ukrajina se už amerických palivových kazet nemůže zcela vzdát, protože podle smluv s Westinghouse jich musí ročně nakoupit přibližně 40. Nepřipadá tedy v úvahu jednoduše najít nového dodavatele jak to například udělali Češi po potížích s americkými články na JE Temelín v roce 2006 (respektive se vrátit ke staronovému ruskému TVELu). Tyto podmínky nákupu, které jsou pro zemi velmi nevýhodné, byly a stále jsou jedním z hlavních terčů kritiky vedení Energoatomu.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..