jaderná energie - Švédský jaderný operátor ohlásil záměr vybudovat dva nové reaktory - Nové bloky ve světě (Vattenfall) 1
Vattenfall utrpěl značné ztráty kvůli německému odstoupení od jádra, postoj Švédska vůči jaderné energetice ale zůstává pozitivní. Zdroj: Wiki

Švédská energetická společnost Vattenfall podala začátkem srpna žádost o povolení výstavby až dvou nových jaderných reaktorů. Švédský úřad pro jadernou bezpečnost odhaduje, že příprava nových regulí pro výstavbu jaderných reaktorů potrvá minimálně do roku 2014. Reaktory, které ve Švédsku zajišťují asi 40 % energie, se po roce 2025 začnou blížit konci své životnosti a bude třeba jejich výkon nahradit.

Vattenfall svou žádostí prolamuje ledy dlouholetého zákazu výstavby nových reaktorů. Dle platné legislativy je teprve od roku 2010 možné postavit nový zdroj jako náhradu za dosluhující. Projektová životnost nejstaršího reaktoru společnosti Vattenfall, Ringhals 2 z roku 1975, skončí v roce 2025, reaktoru Ringhals 1 pak o rok později. Vzhledem k délce přípravy a výstavby jaderného zdroje potřebuje Vattenfall získat informace o možnostech nahradit dosluhující elektrárny již nyní.

Švédský úřad pro radiační bezpečnost (SSM) začal s přípravou regulí, které budou muset nové reaktory splňovat. Soupis kompletní dokumentace odhaduje minimálně do roku 2014. Až na základě požadavků SSM začne Vattenfall uvažovat o tom, zda investici opravdu uskuteční. Dalšími klíčovými body pro rozhodnutí bude posouzení finančních, technologických a personálních zdrojů na výstavbu. Poslední reaktor byl spuštěn v roce 1985.

Švédsko prošlo ve vztahu k jaderné energetice bouřlivým vývojem. Prvotní boom (v 70. letech byly postaveny a spuštěny 4 reaktory) vystřídaly po roce 1980 protijaderné nálady, které vyvrcholily v rozhodnutí postupně uzavřít všechny reaktory do roku 2010. Výměnou za uzavření dvou reaktorů v blízkosti hranic s Dánskem švédští politici v roce 1997 odstavení jaderných elektráren oddálili až na dobu ukončení jejich životnosti. Až do roku 2010 však platil zákaz výstavby nových reaktorů.

Švédská energetika je založena primárně na vodních zdrojích (až 50 %, v závislosti na počtu srážek) a jádru (40 %). Dle dlouhodobé energetické koncepce by Švédsko chtělo v roce 2050 dosáhnout energetické výroby zcela bez emisí skleníkových plynů.

Zdroj: Informační servis ČNS

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..