Vrtání Hagganu, léto. Zdroj: World Nuclear News
Vrtání Hagganu, léto. Zdroj: World Nuclear News

Nově pořízené odhady zásob uranové rudy ve švédském nalezišti Haggan, kde působí australská společnost Aura Energy, mluví o 323 kilotunách oxidu uranu U3O8 (tedy 307 718 tunách čistého uranu), čímž toto naleziště obsadilo příčku celosvětově druhého největšího dosud nevytěženého ložisko uranu. Společnost navíc očekává, že při dalších průzkumech budou objeveny nové zásoby, což odhady ještě zvýší.

Haggan, dříve známý jako Storsjon, tvoří část rozlehlé oblasti ve středním Švédsku, kde se v masivech černé břidlice nacházejí rudy uranu, molybdenu, vanadu a zinku. Podle nově zveřejněných odhadů, provedených dle klasifikace JORC, dosahuje úroveň zdejších zásob uranu hodnoty 363 kilotun U3O8, což je o 77 kilotun více, než Aura odhadovala v srpnu roku 2011. Při výpočtech byly v úvahu také poprvé vzaty i zásoby v odloučené oblasti Marby. Bob Beeson, generální ředitel společnosti Aura, k celé věci poznamenává, že se „…nám tak potvrdila naše očekávání ohledně výrazného rozšíření naleziště v Hagganu.“

Aura provedla odhady zásob uranu na základě dat z podzemních vrtů učiněných od roku 2008 a podle slov Beesona počítá s tím, že budou další vrty v budoucnu následovat. Společnost tak chce v průzkumu naleziště pokračovat – vzhledem k výsledkům již dokončených vrtů by chtěla objevit 200 až 380 kilotun U308 (196 200 až 323 100 tun uranu). Dosavadní propočty využívají údaje z pouhých 25 % celkové plochy v Hagganu, k jejímuž průzkumu má Aura povolení, většina území tak stále čeká na prozkoumání.

Výsledky nového výzkumu tak podle Aury posunují Haggan na druhou příčku v žebříčku největších dosud nevytěžených uranových ložisek. Na třetí místo byl sesazen projekt Elkon v Rusku společnosti ARMZ (Atomredmedzoloto), jejíž odhady činí 320 kilotun U308 (resp. 271 176 tun čistého uranu). Příčku nejvyšší pak zaujímá projekt Viken (opět ve Švédsku) společnosti Continental Precious Minerals Inc. se svými 475 kilotunami U308 (402 725 tunami uranu). Jak ve Vikenu tak v Hagganu se nachází zásoby uranu o nízkých koncentracích dosahujících pouhých 0,02 %.

Aktivity Aury na Hagganu probíhají „rychlým tempem“, říká Beeson a dodává, že společnost už v této věci vede jednání s potenciálním strategickým partnerem. Nedávno podepsala dohodu, díky níž získává jistý „významný investor na trhu s uranem“ právo na financování dalších prací v projektu Haggan výměnou za podíl. Společnost také oznámila, že dosáhla „výjimečných“ výsledků při testování technologie Bioheap – technologie Bioheap leaching využívá bakterie, které z rudy za příhodných podmínek vylučují jednotlivé její složky – kdy se jí takto podařilo získat materiál s obsahem až 85% uranu.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..