Model JE Barakah. Zdroj: http://nextbigfuture.com/
Model JE Barakah. Zdroj: http://nextbigfuture.com/

Společnost Emirates Nuclear Energy Corporation (Enec) získala několik smluv, které se týkají dodávání paliva na první jadernou elektrárnu ve Spojených Arabských Emirátech (SAR). Smlouvy by měly zajistit palivo po dobu prvních 15 let provozu jaderné elektrárny Barakah.

V červenci 2011 spustila společnost Enec hospodářskou soutěž o dodávky paliva a nyní má 6 smluv o zásobování přírodním uranem, jeho úpravami a obohacováním a o nákupu výsledného obohaceného uranu. Společnost odhaduje, že hodnota smluv činí dohromady 3 miliardy dolarů a že umožní elektrárně Barakah vyprodukovat 450 TWh elektrické energie během 15 let provozu. Elektrárna by měla být uvedena do provozu v roce 2017, kdy je naplánováno spuštění prvního bloku.

Mix dodavatelů je opravdu pestrý – nejspíš se Enec už od začátku vydává cestou diverzifikace. Podle uzavřených smluv budou v rámci celého palivového cyklu Enecu poskytovat služby rovněž francouzská Areva a Ruský Techsnabexport (Tenex), a to včetně úpravy přírodního uranu a jeho obohacování. Kanadská společnost Uranium One a britská Rio Tinto budou mít na starosti zásobování přírodním uranem, dále americká společnost Converdyn zajistí úpravy uranu a britská Urenco bude obstarávat obohacování.

Obohacený uran bude dodáván společnosti Kepco Nuclear Fuels, která bude sestavovat palivové sestavy pro elektrárnu Barakah. Ta je součástí primárního dodavatelského konsorcia pro Enec, které je vedené korejskou Korea Electric Power Corporation (Kepco).

V prosinci roku 2009 bylo oznámeno, že Korejské konsorcium dodá čtyři reaktory APR-1400. Hodnota této smlouvy činí e zhruba 20 miliard dolarů. Všechny čtyři reaktory pro elektrárnu Barakah, která se bude nacházet poblíž hranic se Saudskou Arábií, by měly být uvedeny do provozu do roku 2020. Kopání základů pro první blok začalo už v polovině července.

Na rozdíl od Íránu se Spojené arabské emiráty už od začátku prezentují jako země, která nehodlá rozvíjet kompletní jadernou infrastrukturu. Zákony, které vstoupily v platnost v říjnu roku 2009, zakazují „vývoj, konstrukci nebo provoz zařízení na obohacování uranu nebo na přepracování vyhořelého paliva na území SAE.“ Země se podle dohody o spolupráci s USA zavázala, že nebude obohacovat uran ani přepracovávat palivo a namísto toho ho bude získávat od důvěryhodných mezinárodních dodavatelů.

Kromě smluv s USA mají SAE uzavřeny dohody o spolupráci také s Velkou Británií, Jižní Koreou a Francií, dále mají vyhlášeno porozumění s Japonskem. Na konci července uzavřely SAE dohodu o spolupráci s Austrálií, podle které bude Austrálie zásobovat uranem budoucí elektrárenskou flotilu SAE. Obě společnosti, Rio Tinto i Uranium One, mají své majetky v Austrálii.

Mohamed Al-Hammadi, výkonný ředitel společnosti Enec, komentoval takto: „Dokončení zásobovacího plánu je zásadní krok v programu společnosti Enec a dobrý příklad toho, jak SAE pokračuje v nastavení vysokého standardu pro zavedení mírového použití jaderné energie. Tyto smlouvy dlouhodobě zajistí, že bude Enec dostávat vysoce kvalitní palivo za výhodné ceny a za dobrých obchodních podmínek. “

Představitelé Enec uvedli, že „očekávají, že se ještě několikrát na trh vrátí, aby využil příznivé konjunktury a upevnil svou pozici v zásobování.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..