Stavba Novovoroněžské JE 2. Zdroj: Atominfo.ru
Stavba Novovoroněžské JE 2. Zdroj: Atominfo.ru

Rusové nainstalovali tlakovou nádobu na prvním bloku Novovoroněžské jaderné elektrárny II. Dvousettunový válec o objemu 80 metrů krychlových umístili jeřábem na speciální pojízdné vozítko uvnitř kontejnmentu reaktoru, které jej vyneslo o 14 metrů výše.

Tlaková nádoba, odborně tlakový (nebo objemový) kompenzátor, je spolu s hlavními cirkulačními čerpadly a několika dalšími komponenty vytvářejí první chladicí okruh reaktorů typu PWR (Pressurized Water Reactor), ke kterému patří i ruská technologie VVER. V těchto reaktorech slouží jako chladivo obyčejná voda, pracující při vysokém tlaku a teplotě. Za podmínek, které jsou pro efektivní provoz reaktoru potřeba, však dochází již při zahřátí nebo ochlazení v rozsahu desítek stupňů Celsia k velkým změnám objemu (v řádu desítek procent). Objemový kompenzátor slouží právě k tomu, aby tyto rozdíly vyrovnával.

Další fází ve stavbě je instalace čtyř hlavních cirkulačních čerpadel, každé z nich váží 140 tun a za hodinu prožene prvním okruhem 25 tisíc metrů krychlových vody. Její dokončení je naplánováno na příští rok.

Stavba Novovoroněžské JE-II začala v roce 2008, dva reaktory by měly být dokončeny v letech 2014 a 2016. Jejích hlavním úkolem bude nahradit Novovoroněžskou JE-I, která se nachází doslova na dohled a je jednou z nejstarších v bývalém SSSR (uvedena do provozu v roce 1964).

Instalace tlakové nádoby (zelený válec zhruba uprostřed obrázku, držen jeřábem) na Novovoroněži. Zdroj: World Nuclear News
Instalace tlakové nádoby (zelený válec zhruba uprostřed obrázku, držen jeřábem) na Novovoroněži. Zdroj: World Nuclear News

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..