jaderná energie - Rusko chce prý zavřít jeden reaktor v elektrárně Sosnovyj Bor - Back-end (sosnovybor) 1
Jaderá elektrárna Sosnovyj bor na břehu Finského zálivu

Ruská jaderná korporace Rosatom chce prý definitivně odstavit jeden reaktor jaderné elektrárny Sosnovyj Bor nedaleko Petrohradu. Důvodem jsou podle finského listu Hufvudstadsbladet problémy s grafitovým blokem (moderátorem), který je prý zvětšený a popraskaný.

Grafitový blok v reaktoru slouží při štěpné reakci ke zpomalování vzniklých neutronů. Jaderná elektrárna, která je takzvaného černobylského typu, leží na pobřeží Finského zálivu asi 80 kilometrů západně od Petrohradu.

Zmíněný reaktor, který má být odstaven, byl postaven v roce 1974. Odstaven byl již v květnu kvůli údržbě. Původně měl zůstat v provozu do dokončení nových reaktorů, které se v areálu budují.

Finský kontrolní jaderný úřad STUK podle APA definitivní odstavení reaktoru přivítal. Elektrárna totiž v minulosti čelila silné kritice kvůli údajně pokulhávající bezpečnosti v zařízení. „V nejhorším případě hrozila podobná nehoda jako v Černobylu,“ citoval Hufvudstadsbladet experta STUK Heikkiho Reponena.

Při havárii černobylské jaderné elektrárny v dubnu 1986 explodoval čtvrtý reaktor a radioaktivita z jeho nitra se rozšířila do rozsáhlých oblastí severovýchodní a severní Evropy. Výbuch bezprostředně usmrtil 31 lidí a tisíce dalších zahynuly na choroby vyvolané vysokou radiací.

Skupina Rosatom má v Česku zájem o dostavbu Jaderné eletrárny Temelín. Tendru se účastní dceřiné firmy Rosatomu – Atomstrojexport a Gidropress v konsorciu s českou Škodou JS. Další uchazeči jsou francouzská Areva a americký Westinghouse. Vítěz má být vybrán během příštího roku, náklady na dostavbu se odhadují na 200 až 300 miliard korun. Temelín má být dostavěn do roku 2025.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..