V Česku se nyní odehrává jedna z nejzajímavějších komerčních bitev mez třemi giganty, z nichž každý je odhodlaný získávat nové trhy. Zdroj: Česká pozice
V Česku se nyní odehrává jedna z nejzajímavějších komerčních bitev mez třemi giganty, z nichž každý je odhodlaný získávat nové trhy. Zdroj: Česká pozice

Vloni v srpnu ruská státní jaderná korporace Rosatom založila dceřinou společnost Rusatom Overseas, jejímž úkolem je reprezentovat ruské jádro v zahraničí a získávat pro něj nové trhy. Odpovídá tomu už mezinárodní složení jejího vedení – jedním víceprezidentem se stal Čech Leoš Tomíček (rozhovor s ním zde), dalším bývalý předseda Finského úřadu pro jadernou bezpečnost Jukka Laaksonen (více zde). Firma se chystá založit své pobočky ve všech zemích, kde v současnosti probíhají nebo jsou připravovány zajímavé jaderné tendry: v České republice, Vietnamu, Velké Británii, Kazachstánu, Jihoafrické republice a dalších.

Nyní má společnost po roce fungování i prezidenta, od 20. srpna se jím stane dosavadní předseda ruské banky Uralsib Bank Džomart Alijev. Jedním z hlavních úkolů, který před ním nyní bezprostředně stojí, je stavba turecké jaderné elektrárny Akkuyu. Doposud společnost vedl Alexei Kalinin, šéf zahraničního oddělení Rosatomu.

Rosatom se nyní, jako všichni jaderní dodavatelé, musí přizpůsobit změnám na trhu po Fukušimě. Stejně jako Areva, Westinghouse a další firmy hledá nové zákazníky po světě, zatím působil především na území bývalého Sovětského svazu a východního bloku. V zahraničí dokončil od rozpadu SSSR zatím pět bloků, íránskou jadernou elektrárnu v Búšehru, čínskou Tianwan a indickou Kudankulam, jejíž spuštění bylo zatím odloženo kvůli protestům místních obyvatel. Nové zakázky (skutečně rozestavěné bloky) má v Číně, Indii, nově i v Turecku a Bělorusku. Se západními konkurenty svedla společnost souboj v Arménii proti Američanům a ve Vietnamu proti Japoncům a zatím pokaždé vyhrála. V Turecku se dohodl přímo s vládou. Nejzajímavější se v tomto směru jeví český temelínský tendr, kde se Rusové poprvé střetnou s Američany a Francouzi, o zakázku tak budou bojovat tři největší výrobci jaderných zařízení na světě.

Zdroj: World Nuclear News, Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..