jaderná energie - Průlom zabezpečením jaderného komplexu v Tennessee - Ve světě (Y12NSC) 1
Y-12 neboli komplex v Oakridge, který vyrobil jaderný material pro americký projekt jaderných bomb Manhattan. Zdroj: Wiki

Ve středu byly dočasně zastaveny veškeré práce s jaderným materiálem
v komplexu v Tennessee, který skladuje a zpracovává uran. O víkendu totiž vnikli tři protijaderní
aktivisté včetně jeptišky do areálu s maximální ostrahou. Y-12 National Security Complex tvrdí, že
všechen jaderný materiál je v bezpečí.

Komplex by měl být uveden opět do provozu koncem příštího týdne. Jaderný materiál byl
přemístěn do krytů a zaměstnanci bezpečnostní agentury podstoupí trénink a doplňkový kurz.

Ochranka našla aktivisty, jak věší plakáty a zpívají. Také nabízeli ochrance, že se s nimi rozdělí o chléb. Aktivisté jsou nyní ve vazbě.

V srpnu se stává komplex v Oak Ridge pravidelně terčem aktivistů v souvislosti s výročím použití atomových bomb na Nagasaki a Hirošimu během druhé světové války.

Národní úřad pro jadernou bezpečnost (National Nuclear Safety Administration – NNSA) má na starosti dohled nad společnostmi B&W a WSI Oak Ridge, které poskytují personál pro bezpečnostní složky komplexu Y-12. WSI Oak Ridge minulý měsíc řekl, že plánuje snížit stavy o 51 pracovníků včetně 34 hlídačů komplexu v Oak Ridge.

Jak se můžeme dočíst na webových stránkách společnosti, Y-12 zajišťuje bezpečnost, ochranu a účinnost amerických zásob jaderných zbraní. Také poskytuje jaderné palivo pro námořnictvo a výzkumné reaktory po celém světě.

Z přestupku byli obviněni: Megean Rice (82 let, římsko-katolická jeptiška), Greg Boertje-Obed (57 let) a Michael Walli (63 let). Aktivisté se nazývají Transform Now Plowshares, ale žádná celostátní skupina s tímto názvem neexistuje.

NNSA ve svém prohlášení řekl, že provedl změny především v oblasti nedostatků zabezpečení, které byly odhaleny sobotním vnikem aktivistů do komplexu. Mluvčí NNSA v Oak Ridge Steven Wyatt se však odmítl blíže vyjadřovat k těmto nedostatkům.

„Veškerý jaderný materiál v Y-12 je v bezpečí a i nadále důvěřujeme v bezpečnostní službu tohoto zařízení,“ řekla agentura ve svém prohlášení. Wyatt řekl, že si není vědom, že by se tento víkend chystali do komplexu v Oak Ridge další aktivisté, ale slíbil, že budou připraveni reagovat na cokoliv.

Zdroj: ABC Local

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..