Zemní plyn je po uzavření jaderných elektráren jedním z hlavních zdrojů příjmů RWE. Zdroj: Shutterstock
Zemní plyn je po uzavření jaderných elektráren jedním z hlavních zdrojů příjmů RWE. Zdroj: Shutterstock

Čistý zisk německé energetické firmy RWE klesl v pololetí o 0,4 procenta na 1,58 miliardy eur (40 miliard Kč). Na výsledky má stále negativní dopad rozhodnutí německé vlády opustit jadernou energetiku. Uvedla to dnes společnost, která působí i v České republice. Dodala, že zruší dalších 2400 pracovních míst.

Spolu s dříve ohlášenými kroky tak firma sníží počet zaměstnanců o více než 10.000 osob. Podle agentury AP se tak redukce počtu zaměstnanců dotkne zhruba 15 procent celkové pracovní síly RWE.

Hrubý provozní zisk EBITDA v pololetí stoupl o devět procent na 5,04 miliardy eur. Analytici dotazovaní agenturou Reuters jej odhadovali na 4,96 miliardy eur. RWE v oživení zaostala za větším německým konkurentem E.ON, který v pondělí uvedl, že jeho čistý zisk vzrostl více než trojnásobně na 3,13 miliardy eur.

Německé energetické firmy pomalu oživují z poklesu, které způsobilo loňské rozhodnutí vlády zavřít v zemi do roku 2022 všechny jaderné elektrárny. Ke zlepšování výsledků přispívají absence mimořádných nákladů, které musely loni zaúčtovat kvůli uzavření jaderných elektráren, a rovněž nové dlouhodobé dohody na nákup plynu. E.ON v pondělí uvedl, že jeho hospodaření výrazně podpořila nová dohoda o levnějších dodávkách plynu od Gazpromu. RWE se nedávno dohodla na úpravě cen za dodávky plynu s norským Statoilem, které rovněž mělo pozitivní dopad na hospodaření firmy za pololetí.

Ředitel společnosti Peter Terium však varoval, že současné podmínky na trhu nejsou příznivé. „Rostoucí státní intervence v energetickém sektoru, klesající marže elektráren a silná konkurence u dodávek elektřiny a plynu, to vše jsou problémy, kterým čelíme,“ řekl.

RWE je nejsilnějším hráčem na českém trhu s plynem. Dodává zde zemní plyn více než dvěma milionům zákazníků. RWE Transgas odpovídá za nákup a tranzit zemního plynu a jeho velkoobchod. RWE Gas Storage se zabývá skladováním plynu, Net4Gas, kterou firma prodává, provozuje síť tuzemských plynovodů. Loni v ČR čistý zisk skupiny stoupl o pět miliard korun na 14,1 miliardy Kč.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..