JE Temelín. Zdroj: Českobudějovický deník
JE Temelín. Zdroj: Českobudějovický deník

O případných zárukách za cenu elektřiny z nových bloků jaderné elektrárny Temelín rozhodne až vláda. Návrh Státní energetické koncepce, kterou má kabinet dostat na stůl do 5. září, nechává v této věci řešení otevřené. Oznámilo to dnes ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), které návrh připravilo.

Dokument má už za sebou připomínkové řízení. „Ministerstvo průmyslu a obchodu našlo společnou řeč se všemi ministerstvy vyjma ministerstva financí, se kterým se neshodlo v otázce finančních a daňových dopadů a dopadů energetické koncepce na státní rozpočet,“ uvedlo MPO. Opatření by podle dnešního sdělení MPO mělo začít platit po roce 2025.

Hospodářské noviny ve středu uvedly, že ministerstvo financí má s garancí výkupních cen proudu z Temelína problém. „V současnosti v této věci probíhají jednání s MPO o vypořádání připomínek, jejichž výsledek nelze předjímat,“ řekl dnes ČTK mluvčí resortu financí Ondřej Jakob. Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba údajným námitkám resortu financí brání tím, že případné náklady na garance by nešly na vrub státního rozpočtu, ale zaplatili by je spotřebitelé v regulované části ceny elektřiny, napsaly Hospodářské noviny.

Spolu s energetickou koncepcí dostane vláda k posouzení návrh dalšího strategického dokumentu s názvem Surovinová politika ČR. Materiál počítá mimo jiné s tím, že v případě ponechání uhelné energetiky mezi tuzemskými zdroji bude po roce 2035 třeba využít zásoby hnědého uhlí za územně ekologickými limity. Koncepce uvažuje také o otevření nových uranových nebo zlatých dolů.

Naopak v případě ložiska černého uhlí Frenštát v Beskydech surovinová koncepce nedoporučí ani dokončení průzkumu. O využití tohoto ložiska se podle MPO v horizontu platnosti navrhované surovinové politiky neuvažuje. Surovinová koncepce by měla platit pro následujících 20 let.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..