jaderná energie - Novozélandské ostrovy Tokelau jako první na světě zcela přejdou na solární energii - Životní prostředí (tokelau) 1
Atol Tokelau. Zdroj: tourist-destinations.com

Obyvatelé ostrovů Tokelau, území spravovaného Novým Zélandem, začnou od září používat pouze solární energii. Informovala o tom novozélandská televize 3news.

„Tento týden jsme dokončili instalaci více než čtyř tisíc solárních panelů, které budou zajišťovat dodávku elektřiny obyvatelstvu atolu, čítajícímu na 1,4 tisíc lidí,“ vzkázal hlavní vedoucí projektu Dean Parchomchuk.

Projekt v hodnotě 7,5 mil. dolarů je financován novozélandským Ministerstvem zahraničních věcí a obchodu.

„Jsme velmi rádi, že konečně můžeme upustit od elektráren pracujících na naftu. Úniky paliva představují obrovský problém pro naše životní prostředí. Kromě toho, díky solárním panelům přestaneme být závislí na jakýchkoliv vnějších dodávkách,“ řekl ministr energetiky ostrovů Tokelau.

Každoročně je na ostrovech spotřebováno na výrobu elektřiny více než dva tisíce barelů benzínu v hodnotě okolo milionu dolarů. Použití nových technologií tak pomůže šetřit palivo.

„Podle našich propočtů se nám tato investice vrátí do příštích pěti let. Nainstalování baterií nám přímo ušetří významné finanční prostředky, navíc do první opravy by měly pracovat bez potíží alespoň 20 let,“ dodal Mike Bassett, ředitel novozélandské společnosti Powersmart Solar.

Tokelau je nesamosprávné území spadající pod království Nového Zélandu, které sestává ze tří atolů (ostrovů korálového původu) – Atafu, Nukunonu a Fakaofo. Průměrná nadmořská výška ostrovů se pohybuje mezi 3 až 4 metry. Místní obyvatelé žijí především z rybolovu a státních dotací Nového Zélandu. Významnou část příjmů tohoto území tvoří prostředky z prodeje sběratelských známek a mincí a také pronájmu národní internetové domény.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..