Aktivisté Greenpeace před JE Philippsburg, 2005. Zdroj: greenpeace.de
Aktivisté Greenpeace před JE Philippsburg, 2005. Zdroj: greenpeace.de

Dva z německých reaktorů, které byly odstaveny po nehodě ve Fukušimě, budou rozebrány co nejdříve a zrychleným, nikoliv řádným postupem. Společnost Energie Baden-Württemberg AG (EnBW) zažádala o povolení k provedení likvidace a uvádí, že na ni má dostatek financí.

Neckarwestheim 1 a Philippsburg 1 byly spolu s několika dalšími nejstaršími německými reaktory uzavřeny na základě rozhodnutí kancléřky Angely Merkelové týden po nehodě ve Fukušimě v březnu 2011. Byly postaveny v letech 1976, resp. 1981 a jejich provoz měl pokračovat do roku 2017, resp. 2026. Nařízení Angely Merkelové znamenalo náhlý konec jejích energetické kariéry.

Běžný postup při vyřazování jaderného zařízení z provozu dává dostatek času pro částečný rozpad radioaktivních látek před tím, než jsou rozeberány hlavní části zařízení a zbourány budovy. Někdy bývá budova s reaktorem kompletně uzavřena a ponechána v tomto stavu tak dlouho, než intenzita radioaktivních přeměn klesne pod hranici, umožňující práci podle běžných předpisů a ne podle předpisů pro práci s ionizujícím zářením. Díky tomuto odkladu je práce jednodušší a především levnější. Také se během této doby mohou zvětšit finanční prostředky, které jsou k dispozici na likvidaci zařízení.

Namísto tohoto postupu se EnBW rozhodla dokončit likvidaci elektrárny co nejdříve. „Jsme si vědomi naší zodpovědnosti a nechceme dále odkládat otázku vyřazení (elektrárny) z provozu,“ řekl Jorg Michels z EnKK, společnosti, která provozuje elektrárny pro EnBW. „Rychlá likvidace bude znamením naší otevřenosti a transparentnosti vůči veřejnosti, zaměstnancům a obchodním partnerům.“

Společnost požádala ministerstvo životního prostředí, ochrany klimatu a energetický sektor ve svém domovském státě Bádensko-Württembersko o povolení k likvidaci obou elektráren. Očekává, že jej obdrží do dvou let. Během této doby provede některé potřebné ekologické analýzy a připraví zařízení na likvidaci různých druhů odpadu. Cílem společnosti je podle jejích představitelů zredukovat nezbytné množství radioaktivních a jiných odpadů na minimum.

Stejně jako v jiných zemích jsou i provozovatelné německých jaderných elektráren povinni spořit prostředky na likvidaci svých elektráren. EnBW řekla, že „tyto povinnosti dodržela a získala dostatečné rezervy.“ Peníze „pokryjí nezbytné náklady na vyřazení z provozu, likvidaci paliva a odpadu ze závěrečného rozebrání,“ říká společnost.

Další německá zařízení, která zasáhla rozhodnutí Angely Merkelové, chtějí získat od vlády zpět své náklady, včetně těch na urychlení likvidace. EnBW se sice účastnila jednání, ale nedávno vysvětlila, že toto nebude požadovat. EnBW je totiž z 98% vlastněná státem a a stížnost u Ústavního soudu, který by případně měl možnost vládě kompenzace nařídit, by pravděpodobně z tohoto důvodu neuspěla. Uvedli to sami zástupci firmy s tím, že ostatním majitelům a provozovatelům jaderných bloků přejí v boji o kompenzace od státu úspěch. Podle EnBW je zcela reálné, že ho skutečně dosáhnou.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

1 Comment

    transparentni „srotovne“, proc ne 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..