Jedno z maďarských čerpadel pro Rostovskou JE. Zdroj: Atominfo.ru
Jedno z maďarských čerpadel pro Rostovskou JE. Zdroj: Atominfo.ru

Maďarská čerpadlářská společnost Ganz EEM, dědic slavných maďarských závodů Ganz, kterou vlastní ruský Atomenergomaš, po více než 20 letech vyrobila nové kusy cirkulačních čerpadel pro jadernou elektrárnu. Jejím zákazníkem je Rostovská JE.

„Poprvé jsme v Maďarsku vyrobili čerpadla o tak velkém výkonu. Každé z nich může pumpovat až 17,5 krychlových metrů vody za sekundu, výkon jeho pohonu činí více než 2,5 megawattů. Sedm takových čerpadel společně za 16 sekund zaplní sportovní plavecký bazén“, uvedl generální ředitel firmy Attila Sitar-Chanadi. Celkem má firma dodat 18 takových kusů pro dva bloky Rostovské elektrárny, které jsou právě ve výstavbě. Čerpadla jsou určena pro chladicí systémy, část z nich už byla dopravena na elektrárnu.

Ganz EEM je relativně novou firmou, byla zřízena v roce 2008, navazuje však na tradici strojírenských závodů Ganz, které začátek své historie datují rokem 1844, kdy je založil Ábraham Ganz. Proslavila je výroba tramvajových vozů a kolejišť, jejích příběh ve 20. století se v mnohem podobal české Škodovce: znárodnění a po roce 1989 rozdělení na několik samostatných divizí s různými vlastníky. Rusové koupili Ganz EEM v roce 2010. Společnost vyrábí čerpadla pro jaderné elektrárny, některá zařízení pro práci s jaderným palivem a turbíny pro vodní elektrárny. Ruské zakázky činí přibližně polovinu portfolia společnosti.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..