Jaderná elektrárna Qinshan, postavená Kanaďany. Zdroj: http://1nuclearpowerplant.blogspot.cz/
Jaderná elektrárna Qinshan, postavená Kanaďany. Zdroj: http://1nuclearpowerplant.blogspot.cz/

Společnost Candu Energy podepsala dohodu s třemi dceřinými společnostmi Čínské národní jaderné korporace (CNNC), s cílem rozšířit vzájemnou spolupráci v oblasti vývoje alternativních paliv na bázi thoria a recyklovaného uranu pro nové reaktory Candu.

Kanadský jaderný dodavatel se dohodl se společnostmi Third Qinshan Nuclear Power Company, China North Nuclear Fuel Corporation a Nuclear Power Institute of China, že rozšíří své společné projekty a předvedou tak využití palivových článků (fuel bundles), které obsahují obnovený uran z vyhořelého paliva ze stávajících CNNC Candu tlakových těžkovodních reaktorů (pressurized heavy-water reactors, PHWR) v elektrárně Qinshan v provincii Zhejiang.

Předpokládá se, že dohoda, která bude platit dva roky, povede k podrobnému návrhu konceptu takzvaného AFCR reaktoru (Advanced Fuel Candu Reactor), které Candu popisuje jako „další zdokonalení úspěšného Candu 6, jenž je optimalizován na použití recyklované uranové a thoriové palivo.“

Starší viceprezident Candu pro marketing a rozvoj Ala Alizadeh k rozšíření spolupráce uvedl: „Očekáváme, že až tato dohoda bude naplněna, budeme mít základ pro další, předprojektovou dohodu na stavbu dvou AFCR reaktorů v Číně, včetně jejích umístění a licenčního základu.“

Podle Candu tato dohoda značí třetí fázi spolupráce Kanady a Číny, která započala v roce 2008 s cílem vyzkoušet v reaktorech Candu nejen využitý uran, ale také thorium. V listopadu 2008 partneři dohody oznámili, že společnými silami vyvinou technologii pro využití uranu z vyhořelého jaderného paliva z dalších čínských reaktorů, které bude poté možno využít na blocích Qinshan 3 a 4. Další dohodu podepsali v červenci 2009, podle které měli společně vyvíjet a testovat využití thoriových paliv a prověřit, zda je jejich zavedení v reaktorech Candu technicky dosažitelné a rentabilní.

V březnu 2010 partneři uvedli, že palivové články obsahující obnovený uran z vyhořelého paliva byly v Qinshanu nainstalovány na zkušební dobu jednoho roku. Candu ve svých zprávách uvádí, že tyto testy prokázaly, že je reálné používat palivo na bázi přírodního ekvivalentu uranu (NUE), skládajícího se z recyklovaného a ochuzeného uranu. Dva 728 MWe reaktory typu Candu 6 pracují v elektrárně Qinshan. „Všechny strany se teď snaží o převedení reaktorů Qinshan Candu na plné využití NUE paliva, které by mělo být dokončeno v roce 2014,“ uvedli představitelé Candu.

Frank Yee, hlavní jaderný inženýr Candu, poznamenal, „Čína má bohaté zdroje thoria a může využít recyklovaný uran nejúčinnějším a nákladově efektivním způsobem v námi navržených komerčně osvědčených reaktorech s minimálními změnami.“

Kanadská Candu je jedním z mála světových dodavatelů jaderných zařízení s vlastní koncepcí reaktoru. Prosazuje těžkovodní systémy, postavila řadu bloků doma, v Indii, Číně a poněkud překvapivě v Rumunsku za Ceauşescovy vlády (jaderná elektrárna Cernavodǎ). Rozdíl oproti lehkovodním reaktorům spočívá v tom, že jako moderátor je používána deuterovaná těžká voda, obsahující deuterium místo vodíku. Díky odlišným vlastnostem molekul D2O a H2O umožňuje používat uran s nižším obohacením, na druhou stranu těžkou vodu je třeba buď vyrobit, anebo izolovat z mořské, což je technicky náročný proces.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..