Třetí (vpravo) a čtvrtý blok jaderné elektrárny Ohi. Ta je první japonskou vlaštovkou ve spouštění po fukušimské nehodě. Zdroj: dailystar.com.lb
Třetí (vpravo) a čtvrtý blok jaderné elektrárny Ohi. Ta je první japonskou vlaštovkou ve spouštění po fukušimské nehodě. Zdroj: dailystar.com.lb

Japonský provozovatel jaderných elektráren Kepco (Kansai Electric Power Company) oznámil spouštění dalšího reaktoru čtyřblokové jaderné elektrárny Ohi v provincii Fukui ve středním Japonsku. Prvním komerčním reaktorem, který byl znovu připojený do sítě po havárii jaderné elektrárny Fukušima, byl Ohi-3 zapojený 2. července 2012.

Tlakovodní reaktor Ohi-4 začne nabíhat od začátku 29. týdne, elektřinu by měl podle Japonského fóra pro jaderný průmysl (JIAF) vyrábět od 21. července. Reaktor Ohi-3 byl znovu zapojen již 2. července, po dokončení série bezpečnostních kontrol podstoupených v reakci na havárii jaderné elektrárny ve Fukušimě v květnu 2011. Povolením znovu zapojit oba reaktory se zabývala japonská vláda. V polovině června nakonec vydala souhlasné stanovisko.

Japonsko bylo bez jaderné energie od začátku května, kdy byl kvůli bezpečnostním testům odpojen poslední z 50 provozních reaktorů. Jednotky Ohio-3 a Ohio-4 mají pomoci zvládnout očekávaný letní nárůst poptávky po elektřině v oblasti středního a západního Japonska. V létě totiž v těchto oblastech panují nepříjemná vedra a vysoká vlhkost, takže klimatizace jedou naplno. Politici přesto požádali občany, aby elektřinou šetřili.

V oblasti jaderné energetiky Japonsko schválilo řadu změn zaměřených na zvýšení bezpečnosti provozu. Ustanovilo například vznik nové regulační komise složené z pěti nezávislých jaderných expertů. Komise bude mít k dispozici zázemí současné Agentury pro jadernou a průmyslovou bezpečnost.

Zdroj: Haló noviny

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..