Další tokijská demonstrace, 3. srpna 2012. Zdroj: france24.com
Další tokijská demonstrace, 3. srpna 2012. Zdroj: france24.com

Japonská vláda se nehodlá vzdát jaderné energetiky, jak to už od dubna požadují na pravidelných protijaderných shromážděních tisíce demonstrantů. S jejich vůdci se dnes (22.8.2012) poprvé sešel japonský premiér Jošihiko Noda, který odmítl podle agentury AP odmítl jejich požadavek na opětovné uzavření dvou jaderných reaktorů, které byly nedávno znovu uvedeny do provozu.

Desetitisíce lidí se každý pátek večer shromažďují před premiérovým úřadem k protestům proti jaderné energetice. Dnes byla jedenáctičlenná skupina jejich představitelů poprvé vpuštěna do komplexu, při setkání s nimi ale premiér Noda pouze zopakoval odmítavé stanovisko vlády k ústupu od jaderné energie požadovanému demonstranty.

Po kritice, kterou vyvolalo jeho dřívější označení demonstrantů za původce „velkého rámusu“, dnes protestujícím přislíbil, že bude naslouchat názorům lidí a brát je v úvahu při politických rozhodnutích.

Požadavek demonstrantů, aby vláda zavřela dva jaderné reaktory, které v červenci znovu uvedla do provozu, a ponechala uzavřených zbývajících 48 jaderných reaktorů v zemi, ale Noda odmítl.

Ústup Japonska od jaderné energetiky požadují demonstranti kvůli bezpečnostním obavám vyvolaným loňskou havárií jaderné elektrárny Fukušima, kterou zdevastovalo zemětřesení a následná vlna cunami.

Po nehodě Fukušimy vláda kvůli prověrkám bezpečnosti uzavřela všechny jaderné reaktory v zemi. O znovunastartování jedné z těchto elektráren rozhodla letos v červnu a do sítě ji zapojila začátkem července; krátce poté byl znovu spuštěn i další reaktor.

I proto dávají aktivisté, kteří na podporu svých požadavků sehnali již přes 7,8 milionu podpisů, hlasitě najevo svůj nesouhlas. Tvrdí, že se Japonsko bez jaderné energie obejde. Vláda to ale odmítá a trvá na tom, že energie z atomu je pro zemi nezbytná.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..