Jaderná elektrárna Onagawa.
Jaderná elektrárna Onagawa.

Jaderná elektrárna Onagawa ležící na severovýchodním pobřeží Japonska – nejblíže k epicentru masivního zemětřesení a tsunami z 11. března 2011 ze všech japonských elektráren – utrpěla překvapivě malé škody, shrnuje zpráva inspekce Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).

Devatenáctičlenná komise sestávající ze zaměstnanců MAAE, zástupců regulačních úřadů a nezávislých odborníků podala po dvoutýdenní návštěvě Japonska, během které si elektrárnu, jež se nachází v prefektuře Miyagi prohlédli, která zahrnovala i prohlídku zmíněné elektrárny v prefektuře Miyagi, první zprávu. Cílem inspekce bylo zjistit, jak různé součásti, systémy a konstrukční prvky elektrárny reagovaly na zemětřesení.

Když došlo k otřesům, tak se všechny tři varné reaktory v Onagawě podle plánu automaticky odstavily. V turbínové budově (kde nedochází ke styku s jaderným materiálem) prvního bloku se nakrátko vznítil požár. Od té doby zůstaly reaktory odstaveny. Elektrárna utrpěla mnohem menší škody, než se vzhledem k síle zemětřesení a výšce následné tsunami očekávalo. Největší zásluhu na tom nese skutečnost, že leží na vyvýšeném břehu téměř 14 metrů nad úrovní moře. Zemětřesení vyřadilo čtyři z pěti externích přívodů elektřiny, ale zbývající elektrické vedení poskytovalo dostatek energie nutné k odstavení a vychladnutí všech tří reaktorů.

Komise v čele s Sujitem Samaddarem, vedoucím Mezinárodního střediska pro seismickou bezpečnost (International Seismic Safety Centre, zkráceně ISSC), které je součástí MAAE, , mluvila s s operátory elektrárny, přezkoumala záznamy a zprávy o opravách pořízené po zemětřesení a důkladně si prohlédla místo nehody.

Ve své zprávě komise říká, že „elektrárnu postihly velmi silné otřesy půdy – jedny z největších, jaké kdy kterákoli elektrárna při zemětřesení zažila – spolu s následným zaplavením vlnou tsunami, ale přesto byla schopna se bezpečně odstavit.“ Navíc podotýká, že „prvky konstrukce jaderné elektrárny byly vzhledem k obrovskému rozsahu otřesů a k síle a trvání zemětřesení poškozeny pozoruhodně málo.“

Zatímco byly komisí sesbírané informace prezentovány japonské vládě, vydala MAAE doporučení k dalším inspekcím na JE Onagawa a k prozkoumání ostatních japonských jaderných elektráren, a mělo by dojít k přezkoumání ostatních japonských jaderných elektráren, které v nějaké míře zemětřesení zasáhlo.

MAAE oznámila, že nálezy inspekce budou přidány do databáze sestavené střediskem ISSC za účelem poskytování informací o možných vlivech přírodních živlů a jiných vnějších rizikových faktorů na jaderné elektrárny.

„Data, která shromažďujeme, významně přispějí ke zvýšení bezpečnosti,“ říká Samaddar. „Informace v databázi umožní členským státům MAAE zhodnotit odolnost svých jaderných elektráren vůči vnějším rizikovým faktorům. Navíc taková data kromě Japonska shromažďujeme i od dalších členských zemí MAAE“.

Dále poznamenává: „Toto je jen první krok na dlouhé cestě. Úroveň spolupráce a oteveřenost ve sdílení informací, které nám zajistili zaměstnanci jaderné elektrárny Onagawa a její vlastník, společnost Tohoku Electric Power Company, jsou velmi dobrým příkladem do budoucna.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

1 Comment

    čtyři z pěti externích přívodů elektřiny – to je sila, ale celkove je to velmi dobra zprava

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..