Oči motýla, zdeformované fukušimskou mutací. Zdroj: blogs.discovermagazine.com
Oči motýla, zdeformované fukušimskou mutací. Zdroj: blogs.discovermagazine.com

Tři generace motýlů z okolí jaderné elektrárny v japonské Fukušimě pocítily následky radiace, která se z tamějších reaktorů rozšířila po jejich poškození zemětřesením a hlavně následnou vlnou tsunami loni v březnu.

S odvoláním na japonské vědce o tom dnes informovala agentura AFP. Anomálie zejména v podobě zakrslých křídel či zdeformovaných očí byly zjištěny u 12 procent modrásků, kteří byli vystaveni radiaci ještě jako larvy. Vědci odchytili množství těchto motýlů v květnu, tedy dva měsíce po nehodě, s cílem sledovat jejich reprodukci v laboratorních podmínkách.

Podobné problémy pak mělo 18 procent motýlů z následující generace, sdělil AFP profesor Džodži Otaki z Rjúkjúské univerzity na Okinawě. Deformace pak pokračovaly i u třetí generace, která byla postižena z 34 procent, a to i přesto, že výzkumníci dali ke spáření zdravé motýly z jiné oblasti s těmi z oblasti z Fukušimy.

Půl roku po katastrofě odchytili vědci jinou várku motýlů u Fukušimy a zjistili u nich 52procentní míru genetického poškození. Pokusy byly provedeny i na zdravé generaci motýlů, které výzkumníci vystavili slabým dávkám radiace v laboratořích. Následky byly stejné jako u první generace fukušimských motýlů.

„Dospěli jsme k jednoznačnému závěru, že záření ze závodu ve Fukušimě poškodilo geny motýlů,“ řekl Otaki. Vědci hodlají provést experimenty i s dalšími zvířecími druhy z postižené oblasti.

Poznámka Atominfo.cz: podle webu DiscoverMagazine.com (zde), odkud je převzat obrázek zmutovaného motýla, jsou motýli druhem, který je extrémně citlivý vůbec na jakékoliv změny ve svém životním prostředí, což je ostatně důvod, proč vědci začali právě s ním. Jejích genomy jsou dobře prozkoumány a je snadné zjistit odchylky a mutace. U větších živočichů už to tak jednoduché zdaleka není, například účinek malých dávek záření na lidský organismus je velmi obtížné vyhodnotit kvůli mnoha vzájemně protichůdným biologickým procesům, které v našem těle probíhají. Více například zde.

Zdroj: Lidovky.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..