28.11.2022
Jaderná elektrárna Hinkley Point, které má přibýt další blok. Zdroj: Sciencephoto.com
Jaderná elektrárna Hinkley Point, které má přibýt další blok. Zdroj: Sciencephoto.com

Evropská komise (EK) oznámila, že s francouzským dodavatelem EDF Energy schválila vybudování a provoz nové jaderné elektrárny v Hinkley Point C.

EDF Energy předložila Evropské komisi příslušnou dokumentaci v lednu roku 2010 v souladu s požadavky Smlouvy o Euratom, podle níž jsou dodavatelé nových jaderných elektráren povinni informovat Evropskou komisi o všech investičních projektech.

Všechny stránky projektu, kterých se nějakým způsobem dotýká Dohoda o Euratomu, byly následně posouzeny speciální skupinou v rámci Evropské komise a v diskuzích s představiteli EDF.

Evropská komise podala britské vládě svoje stanovisko v dokumentu datovaném 12. červencem, v souladu s Článkem 41 Smlouvy o Euratom. V něm uvádí, že projekt na výstavbu dvou EPR reaktorů na hrabství Somerset v jihozápadní Anglii „ splňuje ustanovení Smlouvy o Euratom a přispívá k rozvoji udržitelné energetiky země.“

Poslední mínění EK, které bylo vyjádřeno v květnu v souladu s Článkem 37 Smlouvy o Euratom, navazuje na samotné důsledky výstavby jaderné elektrárny. Evropská komise došla k závěru, že projekt Hinkley Point C nebude mít za následek radioaktivní kontaminaci vody, půdy nebo vzdušného prostoru jiného členského státu, což by bylo velmi podstatné ze zdravotního hlediska.Nově zvolený generální ředitel EDF Nuclear Energy Humphrey Cadoux-Hudson rozhodnutí Evropské komise označil jako velmi dobré zprávy, neboť společnost již pracuje na zajištění nezbytného plánování a regulačních schválení pro daný projekt. „Jsme potěšeni, že EK dala projektu Hinkley Point C dobrý posudek,“ řekl a dodal, že příslušný verdikt byl výsledkem „velmi tvrdé práce.“

Je tomu něco málo přes rok, kdy EDF podala s regulátory Spojeného království žádost o licenci pro novou jadernou elektrárnu. Společnost již obdržela povolení od místní vlády pro přípravné práce. Ty budou probíhat v lokalitě, která je v sousedství dvou odstavených reaktorů Magnox v Hinkley Point A a dvou moderních plynem chlazených reaktorů v Hinkley Point B.

Smlouva o Euratom, podepsaná v r. 1957, byla základem pro Evropské společenství pro atomovou energii (nyní známé jako Euratom) a je jednou ze zakládajících smluv Evropské unie (EU). Byla původně vytvořena, aby přispívala ke koordinaci výzkumných programů členských států pro mírové využití jaderné energie. (Jejím současným největším projektem je největší zařízení pro termojadernou fúzi, tokamak ITER – pozn. Atominfo.cz)

Dnes pomáhá rozšiřovat nejen vědomosti o jaderné energetice, ale i příslušnou infrastrukturu. Dále pak podporuje financování jaderné energie v celé EU a zajišťuje bezpečnost jaderné energetiky prostřednictvím centralizovaného monitorovacího systému.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..