Evakuační pásma kolem Fukušimy, stav 10. srpna 2012. Zdroj: World Nuclear News
Evakuační pásma kolem Fukušimy, stav 10. srpna 2012. Legenda k popiskům je na druhém obrázku Zdroj: World Nuclear News

Naraha leží 13 kilometrů na jih od elektrárny Fukušima Dajiči, na které došlo po ničivém zemětřesení 11. března a následnému zaplavení vlnou cunami k rozsáhlé havárii. Hranice města zasahuje do areálu další jaderné elektrárny, Fukušima Daini, která si při otřesech také užila své, nebyla však poškozena tak silně. Všech 7 200 obyvatel města bylo koncem loňského dubna evakuováno, radioaktivní kontaminace nakonec tato místa příliš nezasáhla.

Japonská vláda nyní shledala oblast bezpečnou pro návrat a povolila denní návštěvy bez dozimetrů a ochranného oblečení, byly zrušeny vstupní kontroly. Nicméně zatím nemohou obyvatelé zůstávat přes noc, bude jim umožněno pouze postarat se o své příbytky a majetek, případně chodit do zaměstnání. Naraha leží pouhé dva kilometry od moře a není před ním nijak chráněna, oblast zasáhlo cunami o výšce okolo 15 metrů, stovky budov a domů byly zaplaveny a poškozeny nebo úplně zničeny.

Evakuační zóny kolem Fukušimy jsou rozděleny do několika kategorií podle toho, nakolik problematický se jeví návrat obyvatel v nejbližší době, na mapách jsou označeny barevně. V „zelených“ oblastech, k nimž od 10. sprna patří i Naraha, se mohou obyvatelé bez omezení pohybovat bez měřících přístrojů za světla, nemají ale povoleno zde přespávat. Dávka radiace na osobu nepřekročí 20 milisievertů ročně, což je vládní limit pro odvolání evakuace.

„Oranžové“ oblasti jsou podle vlády nebezpečnější a roční dávka v nich se pohybuje mezi 20 a 50 milisieverty. Lidé v nich mohou pobývat pracovně (s určitými omezeními podle druhu práce), nejsou povinni mít u sebe přístroje ani ochranné vybavení, musejí však dbát doporučení vlády, například pobývat v kontaminovaných místech co nejméně, dopravovat se pokud možno autem, co nejméně chodit pěšky a umývat se mezi pobyty v budovách. Není povoleno pít vodu, pocházející z místních řek (z vodovodů už ano).

U třetí kategorie, „purpurově červené“, je návrat veden jako „obtížný“ – roční dávka převyšuje 50 milisievertů a není pravděpodobné, že by klesla pod 20 milisievertů do roku 2016. Vstup do těchto oblastí je povolen pouze z důvodů veřejného zájmu a pouze s dozimetry a v oblečení, které chrání před radiací.

Jde o čtvrtou změnu na mapě evakuačních pásem od nehody. Při každé z nich vláda o něco zmenšila zakázaná pásma a zmírnila evakuační opatření.

Vývoj evakuačních pásem po fukušimské havárii. Je vidět postupné zmenšování zakázaných oblastí. Pro zvětšení klikněte na obrázek. Zdroj: World Nuclear News
Vývoj evakuačních pásem po fukušimské havárii. Je vidět postupné zmenšování zakázaných oblastí. Pro zvětšení klikněte na obrázek. Zdroj: World Nuclear News

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..