A už je skoro dole....Zdroj: World Nuclear News
A už je skoro dole....Zdroj: World Nuclear News

Japonští technici 10. srpna zdolali další metu na cestě k odstranění poškozených palivových článků z budov jaderné elektrárny Fukušima Dajiči. Společnost TEPCO, provozovatel elektrárny, nechala odstranit svrchní část kontejmentu čtvrtého bloku z horního patra budovy. Víko, vážící 52 tuny, bylo spuštěno z výšky několika pater pomocí dvou jeřábů během 15 minut.

Při běžném provozu elektrárny je víko připevněné a funguje jako součást vzduchotěsného pouzdra, ve kterém se nacházejí hlavní prvky reaktoru. Během cunami, které 11. března 2011 na elektrárnu udeřilo, však byl právě čtvrtý blok elektrárny odstaven kvůli údržbě. Svrchní část kontejnmentu proto byla odstraněna, aby technici měli přístup k palivu, a přemístěna do skladovacích prostor, které se nacházely na nejvyšším patře bloku. Odinstalované palivo putovalo do bazénu.

Několik dní po zemětřesení a cunami došlo na bloku k výbuchu vodíku, který se uvolnil při rozkladu vody na rozžhavených pouzdrech článků. Zničil střechu budovy a po odstranění suti a trosek zůstalo na místě střechy nejvyšší patro. Plán TEPCO na zabezpečení elektrárny spočívá ve vybudování nové vzduchotěsné ochranné konstrukce nad blokem, která umožní technikům bezpečně odstranit palivové kazety z bazénu, na to však potřebují odstranit vše ze „střešního“ patra. Odstranění víka kontejnmentu bylo nejdůležitějším krokem.

Ve skladovacím bazénu se nachází desítky částečně nebo zcela vyhořelých článků. Podle představitelů TEPCO je jeho odstranění jednou z hlavních priorit při zajištění bezpečnosti elektrárny, zatím nad ním byl nainstalován ocelový kryt. Dosavadní zprávy a analýzy uvádějí, že palivo nebylo vážně poškozeno, do bazénu ale napadalo velké množství prachu a suti.

Zdroj: World Nuclear News

Umístění víka reaktoru na schématu při běžném provozu reaktoru BWR, vyznačeno žlutě. Zdroj: World Nuclear News
Umístění víka reaktoru na schématu při běžném provozu reaktoru BWR, vyznačeno žlutě. Zdroj: World Nuclear News
O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..