Ústředí společnosti ČEZ v Praze. Energetický gigant zvažuje, že půjde ve šlépějích velkých evropských kolegů a přivede do Temelína třetí stranu.
Ústředí společnosti ČEZ v Praze.

Elektrárenská skupina ČEZ v letošním druhém čtvrtletí zvýšila čistý zisk i tržby. Čistý zisk společnosti vzrostl v průměru o 14 procent na 7,7 miliardy korun, vyplývá z odhadů analytiků. Hospodářské výsledky oznámí ČEZ v pátek.
Výnosy ČEZ se podle analytiků zvýšily v průměru o šest procent na 49,5 miliardy korun. Tržby táhl nahoru hlavně vyšší výroba společnosti v Česku a zapojení větrného parku v Rumunsku. Výnosům pomohly také vyšší prodejní ceny elektřiny.
Analytik společnosti Patria Finance Tomáš Sýkora považuje za největší riziko pro hospodaření ČEZ situaci v Albánii.

Albánskou pobočku ČEZ Shpërndarje zasáhlo opatření tamního regulátora, který počátkem roku meziročně zvýšil ceny elektřiny u státem ovládané energetiky o 91 procent. Státní výrobce, kterému regulátor zvýšil ceny, je monopolním dodavatelem pro ČEZ Shpërdarje. Zdražení se nepromítlo do cen pro koncové zákazníky, dopady rozhodnutí tak nese pouze firma.
„ČEZ se snaží vzniklou situaci samozřejmě řešit, avšak doposud společnost neoznámila žádné uspokojivé závěry,“ upozornil Sýkora.
ČEZ je největší česká energetická firma. Jejím majoritním akcionářem je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..