Jurij Nědaškovskij, dnes už bývalý ředitel Energoatomu. Zdroj: novostienergetiki.ru
Jurij Nědaškovskij, dnes už bývalý ředitel Energoatomu. Zdroj: novostienergetiki.ru

Události kolem Jihoukrajinské jaderné elektrárny nabraly poměrně rychlý spád. Koncem minulého týdne se společnost Energoatom, majitel a provozovatel všech ukrajinských jaderných elektráren, podělil o podrobnosti vyšetřování incidentu z dubnu letošního roku, kdy byly zjištěny deformace palivových článků americké výroby na Jihoukrajinské JE (podrobnosti zde). Ve starších zprávách bylo uváděno, že problémy nastaly nedávno, ve skutečnosti však podle nových informací technici vyložili palivo už v dubnu 2012, Energoatom a státní kontrolní úřady však celou událost tajily.

V pondělí 20. srpna byl ze své funkce, kterou zastával už celkem třikrát (léta 2000-2002, 2005-2006, 2008-2012), odvolán šéf Energoatomu Jurij Nědaškovskij. Ve stručném vládním nařízení, uveřejněném na webu Ministerstva energetiky a uhelného průmyslu, je coby důvod uvedeno „nedodržení podmínek a požadavků pracovní smlouvy“.

Na jeho hlavu se v posledních dnech snesla ostrá kritika právě v souvislosti s problémy na Jihoukrajinské JE, protože smlouvy s americkými dodavateli paliva byly podepsány za jeho působení. Řada novinářů a odborníků zpochybnila původní cíl změny výrobce, kterým byla diverzifikace zdrojů a snížení závislosti na ruském TVELu. Podle nich bylo rozhodnutí politicky motivováno: v letech 2005-2010 vládla zemi administrativa prezidenta Juščenka, která se od začátku prezentovala jako proevropská a směřovala zemi ke vstupu do NATO. Nutno ovšem říci, že některé zdroje naopak tento krok podporují a uvádějí, že příchod Westinghouse posílil vyjednávací pozici Ukrajiny a donutil ruské výrobce pod tlakem konkurence vylepšit své vlastní články.

Vedením Energoatomu byl zatím pověřen Vissarion Kim, dosavadní ředitel Jihoukrajinské JE.

Další osud odinstalovaných článků je oproti těmto novinkám poněkud fádní: budou zase naloženy do reaktorů s použitím „optimalizovaného schématu nakládání, při kterém nemůže dojít k jejich poškození“ (Energoatom).

Zdroj: RIA Novosti

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..