28.11.2022
jaderná energie - Budování přenosových sítí v Německu podle agentury stagnuje - Životní prostředí (prenos) 1
Přenosová soustava Německa musí být nutně zesílena Zdroj: Lidovky.cz

Rozšiřování energetické přenosové sítě v Německu stagnuje a musí se dramaticky zrychlit, jinak se nepodaří nahradit odstavované jaderné elektrárny. Prohlásil to dnes šéf německé agentury pro přenosové sítě Bundesnetzagentur Jochen Homann. Budování nových sítí v Německu je zásadní i pro stabilitu české přenosové sítě, která má velké problémy s přebytky proudu z německých větrných elektráren.
„Rozšiřování vysokonapěťové sítě se musí bezodkladně urychlit. Dosavadní chabý rozvoj je důkazem naléhavé potřeby jednat,“ řekl Homann podle agentury Reuters.
Agentura uvedla, že z 1834 kilometrů vysokonapěťového vedení, jehož výstavba byla v roce 2009 prohlášena za prioritu, se vybudovalo pouhých 214 kilometrů. Od letošního května se navíc jakýkoli postup zastavil. Kancléřka Angela Merkelová přitom ještě v dubnu na návštěvě Prahy prohlásila, že Německo zrychluje schvalovací řízení pro výstavbu svých sítí, aby vyřešilo problémy s náhlými přesuny energie ze svých obnovitelných zdrojů do Česka.
Po politickém rozhodnutí Berlína odstavit všechny jaderné elektrárny do roku 2022 musí Německo budovat a modernizovat nové přenosové sítě, které by umožnily směrovat elektřinu z větrných parků u Severního moře na průmyslový jih země. Provozovatelé sítí odhadují, že během deseti let k tomu bude zapotřebí investovat přes 30 miliard eur (asi 756 miliard Kč).
Velkým problémem je zejména schvalování nových linií, jejichž trasy narážejí na odpor místních obyvatel. Provozovatele sítí rovněž odrazují od výstavby povinnost odškodňovat vlastníky větrných elektráren za přerušení přenosu.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..