Úložiště Yucca Mountain se nachází nedaleko míst, kde v USA probíhaly za studené války jaderné zkoušky. Zdroj: history.com
Úložiště Yucca Mountain se nachází nedaleko míst, kde v USA probíhaly za studené války jaderné zkoušky. Zdroj: history.com

Místo politicky neprůchodného úložiště v Yucca Mountain zvažují USA centrální mezisklad s životností až 100 let.

Expertní komise doporučují americké vládě výstavbu jednoho až dvou centrálních meziskladů pro jaderný odpad. Zařízení pro suché skladování vysoceaktivních odpadů odhadem za tři čtvrtě miliardy dolarů by svou životností až 100 let umožnilo Americe pokračovat v hledání vhodného místa pro hlubinné úložiště. Dlouholetý projekt úložiště Yucca Mountain v Nevadské poušti ukončila jako politicky neprůchodný administrativa prezidenta Obamy v roce 2010.

Skupina expertů z ekonomického think-tanku Brattle Group odhadla, že vybudování centrálního suchého meziskladu pro veškeré vyhořelé palivo do roku 2030 by vyšlo zhruba na 757 milionů dolarů. Ve studii, kterou zaslali americkému Kongresu, počítají s rozlohou takového areálu kolem 43 hektarů. Odborníci také navrhli, že by mezisklad mohl vzniknout v sousedství hlubinného úložiště pro odpady z vojenského jaderného arzenálu (WIPP), u města Carlsbad ve státě Nové Mexiko. Životnost centrálního meziskladu projektovaná na cca 100 let by vládě umožnila poohlédnout se po náhradním řešení za zrušený projekt hlubinného úložiště v Yucca Mountain.

Zastavením projektu výstavby hlubinného úložiště Yucca Mountain ve státě Nevada, který se připravoval od roku 1982, se vláda dostala do problematické situace. Stát každoročně platí provozovatelům jaderných elektráren přes 250 milionů dolarů v kompenzacích za to, že nedokáže dostát svému slibu odebrat od provozovatelů radioaktivní odpady a postarat se o ně. Adekvátní náhrada za Yucca Mountain není v dohlednu a odpady zůstávají rozesety po celkem 63 zařízeních v elektrárnách, ačkoliv některé reaktory byly již před lety vyřazeny z provozu. Tři čtvrtiny vyhořelého paliva se skladují tzv. mokrou variantou – zůstávají v chladicích bazénech. Jaderní odborníci přitom mokrou variantu hodnotí jako rizikovější a doporučují spíše suchou, kdy se odpady skladují v železných a betonových kontejnerech.

Nevyřešená otázka ukládání jaderných odpadů vedla začátkem června k pozastavení licencování nových jaderných reaktorů. Komise pro jaderný dozor tak reagovala na rozhodnutí federálního soudu, podle nějž dosavadní praxe byla v rozporu se zákony na ochranu životního prostředí.

Zdroj: Česká nukleární společnost

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..