Hlubinné úložiště Yucca Mountain, které bylo dlouhou dobu připravováno a jehož výstavbu nakonec zrušila Obamova administrativa, údajně kvůli nevyhovujícímu podloží. Zdroj: alphabetics.info
Hlubinné úložiště Yucca Mountain v Nevadě, které bylo dlouhou dobu připravováno a jehož výstavbu nakonec zrušila Obamova administrativa, údajně kvůli nevyhovujícímu podloží. Zdroj: alphabetics.info

Licence pro americké jaderné elektrárny (týká se novostaveb i prodlužování životnosti) nebudou vydávány, dokud americká regulační komise (Nuclear Regulatory Comission – NRC) nepřesvědčí soud, že bude náležitě postaráno o jaderný odpad. Avšak jiná jednání a posudky budou probíhat jako obvykle.

8. června zjistil americký odvolací soud ve Washingtonu D.C., že nařízení NRC pro dočasné uložení jaderného odpadu a trvalé nakládání s ním je v rozporu s americkým zákonem o životním prostředí. Tento soud požaduje, aby byla pro všechny činnosti této vládní organizace připravena analýza vlivu na životní prostředí a oficiální prohlášení o dopadu na něj.

Soud zjistil, že NRC ve svém novém usnesení o nakládání s odpadem z roku 2010 neposkytuje dostatečnou záruku, že bude včas připraveno úložiště jaderného odpadu, pokud vůbec kdy bude postaveno. Podle tohoto usnesení je povoleno dočasně skladovat vyhořelé jaderné palivo v areálu jaderných elektráren i poté, co jejích provozní licence vyprší. Dále soud poznamenal, že komise NRC řádně neprozkoumala možná nebezpečí a následky skladování paliva v prostoru jaderných elektráren po dobu 60 let od okamžiku, kdy bude ukončen její provoz.

Ohledně vývoje hlubinného úložiště soud poznamenal, že 20 let práce na plánování stavby vyšlo naprázdno, jelikož ministerstvo energetiky v roce 2010 upustilo od geologických průzkumů v horském hřbetu Yucca Mountain. Dále uvedl: „v současné době nemáme ani potenciální místo pro úložiště, , o zahájení stavebních prací nemluvě.“

Regulační komise NRC má zatím rozhodnout, zda odvolá své usnesení o nakládání s odpadem nebo bude reagovat nějak jinak. Po rozhodnutí soudu byla zahlcena peticemi od nejrůznějších protijaderných hnutí, které požadují zastavení projednávaní elektrárenských licencí založených na usnesení z roku 2010. Dále petice požadují, aby u každé ekologické analýzy byl poskytnut prostor pro komentáře veřejnosti a doba alespoň 60 dní pro vznášení připomínek týkajících se umístění úložišť v jednotlivých případech, jejíchž projednání bylo zastaveno.

V dopise operátorům z 25. června souhlasili členové komise s tím, že rozhodnutí soudu znamenalo, že jsou nyní zavázáni zastavit vydávání licencí, ale také poznamenal, že žádné licenční rozhodnutí, které projednávala, nebylo ve fázi blízké k závěru. Ohledně dalších dvou bodů v peticích se NRC zaručila, že poskytne veřejnosti možnost a čas okomentovat každou budoucí ekologickou analýzu. Avšak díky mimořádným okolnostem tohoto případu se komise rozhodla, že všechny připomínky ohledně umístění dočasně odkládá až do vydání dalších pokynů.

Memorandum, které NRC vydala jako odpověď na petice, uvádí: „Nakládání s odpadem je základním faktorem při rozhodování o o udělení licence , a to jak v případě nových reaktorů, tak při prodlužování doby provozu stávajících reaktorů. Kvůli nedávnému rozhodnutí soudu o zrušení našich současných směrnic o nakládání s odpady zvažujeme nyní všechny dostupné možnosti řešení otázky nakládání s odpadem, které by mohly zahrnovat plošné či lokální aktivity NRC, případně kombinaci obojího.. Dosud jsme neurčili, jakým směrem budeme dále postupovat . Ale podle našich zákonných povinností nebudeme vydávat licence, založené na usnesení o nakládání s odpadem nebo zákona o dočasném ukládání odpadů, dokud nebudou všechny výhrady soudu vyřešeny. Toto ustanovení se vztahuje jen na konečná rozhodnutí o udělení licence, všechny dílčí kroky, jako je posuzování a projednávání, by měly pokračovat i nadále“.

Komise nepředpokládá, že by musela měnit harmonogram jednání a licenčních řízení . Navíc pokyny pro včasné obnovování licencí říkají, že každá elektrárna, které se blíží datum uzavření a požádala o prodloužení licence včas, bude moci pokračovat v normálním rovozu po nezbytně nutnou dobu i v případě, že její licence kvůli rozhodnutí soudu formálně vyprší dříve, než její případ NRC dojedná.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..