28.11.2022
Jihoukrajinská JE. Zdroj: lenta.ru
Jihoukrajinská JE. Zdroj: lenta.ru

Za problémy s americkým palivem výroby Westinghouse mohou sami Ukrajinci, pravděpodobně poškodili články při instalaci do aktivní zóny reaktoru. Prohlásil to víceprezident Westinghouse pro komunikaci a strategii Mike Kirst.

„Je zcela zřejmé, že při nakládání bylo několik kazet poškrábáno, došlo také k deformaci několika distančních mřížek. Není to problém technologie ani výroby“, řekl Kirst listu Nuclear Intelligence Weekly.

Problémy s palivem začaly na Jihoukrajinské JE před několika týdny (více zde). Vedení elektrárny nechalo vyložit z aktivní zóny třetího a čtvrtého reaktoru elektrárny všechno palivo. Oficiálním důvodem je poškození distanční mřížky (část pouzdra palivového článku) na článcích výroby americké společnosti Westinghouse. Fungují spolu se články ruské výroby, postupně měla elektrárna přejít plně na americké kazety. Smlouvu s Westinghouse uzavřel Energoatom před čtyřmi lety v roce 2008.

Podle Kirsta je hlavní problém právě v provozu aktivní zóny se dvěma typy paliva. Uvedl, že ruské články typu TBCA mají hranatější konstrukci, což vadí při nakládání amerického paliva: „Velikost buňky je pro náš článek příliš malá. Máme problém s instalací svého paliva“. Dodal také, že podle smlouvy s Energoatomem Westinghouse nenese žádnou zodpovědnost za případné poškození paliva při instalaci.

Ruská a ukrajinská strana Kirstovi oponuje, například Alexander Uvarov, šéfredaktor portálu Atominfo.ru (původní profesí jaderný inženýr), upozornil na to, že kvůli několika poškozeným distančním obvodům by ukrajinské regulační úřady a vedení elektrárny nenechaly vyložit všechno palivo, neboť to znamená velké finanční ztráty – část článků bude patrně nutné odepsat. „Podle mě je situace s americkým palivem vážnější, než Kirst uvádí“. Za pravdu mu dává například šéf ukrajinského jaderného regulačního úřadu Gosatomregulirovanie, Michail Gašev: „Pro TVEL (ruský výrobce jaderného paliva, pozn. Atominfo.cz) je výhodné malovat situaci v co nejčernějších barvách, nicméně mají pravdu. Česká a nyní i ukrajinská zkušenost ukazuje, že ve všem, co se týká nového paliva, musíme být velmi opatrní“. (Českou zkušeností je myšlena deformace palivových článků, ke které došlo na JE Temelín, pozn. Atominfo.cz).

Je nutno říci, že zatím nejsou známy přesné příčiny poškození distančních mřížek ani jeho rozsah. Detailní rozbor provede odborná komise, sestavená z pracovníků ukrajinských jaderných úřadů, Energoatomu a představitelů Westinghouse, dokument má být hotov do začátku srpna. Podle něj také Energoatom rozhodne, zda naloží 42 nových amerických kazet, k čemuž mělo dojít podle původního harmonogramu.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..