30.11.2022
jaderná energie - Vodní elektrárny ČEZ v pololetí zvýšily výrobu o pětinu - V Česku (DLOUHE STRANE) 1
Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně byla původně koncipována jako zásobárna přebytečné energie z jaderných elektráren, s nástupem velkých solárních a větrných elektráren se ale její kompenzační úkoly rozšířily. Zdroj: iDNES

Vodní elektrárny ČEZ v prvním pololetí letošního roku meziročně zvýšily výrobu o 19 procent na 1000 gigawatthodin elektřiny. Většinu produkce zajistily elektrárny na velkých vodních dílech a přečerpávací elektrárny. ČTK o tom dnes informoval mluvčí ČEZ Martin Schreier.
Výroba z vodních elektráren ČEZ tvoří zhruba dvě až tři procenta celkové výroby všech zdrojů společnosti. Za celý loňský rok ČEZ vyrobil 63 TWh elektřiny.
Zvýšení výroby souviselo především s vyššími srážkami a také modernizací některých elektráren. Nejvíce elektřiny vyrobila přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně (218 GWh), Dalešice (167 GWh) a Orlík (188 GWh). Velkou část elektřiny vodní zdroje dodaly v březnu.
Podle ředitele Vodních elektráren ČEZ Zdeňka Saturky tyto zdroje kromě výroby elektřiny také přispívají ke stabilizaci energetické soustavy. Jejich možnosti využití jsou velmi pružné, a mohou tak kompenzovat v síti nestabilní solární či větrné elektrárny. ČEZ zároveň pracuje na modernizaci dalších vodních elektráren, což umožní dále zvyšovat jejich výrobu.

Zdroj ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..