Čtvrtek, 1 října
Shadow

Vodní elektrárny ČEZ v pololetí zvýšily výrobu o pětinu

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně byla původně koncipována jako zásobárna přebytečné energie z jaderných elektráren, s nástupem velkých solárních a větrných elektráren se ale její kompenzační úkoly rozšířily. Zdroj: iDNES

Vodní elektrárny ČEZ v prvním pololetí letošního roku meziročně zvýšily výrobu o 19 procent na 1000 gigawatthodin elektřiny. Většinu produkce zajistily elektrárny na velkých vodních dílech a přečerpávací elektrárny. ČTK o tom dnes informoval mluvčí ČEZ Martin Schreier.
Výroba z vodních elektráren ČEZ tvoří zhruba dvě až tři procenta celkové výroby všech zdrojů společnosti. Za celý loňský rok ČEZ vyrobil 63 TWh elektřiny.
Zvýšení výroby souviselo především s vyššími srážkami a také modernizací některých elektráren. Nejvíce elektřiny vyrobila přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně (218 GWh), Dalešice (167 GWh) a Orlík (188 GWh). Velkou část elektřiny vodní zdroje dodaly v březnu.
Podle ředitele Vodních elektráren ČEZ Zdeňka Saturky tyto zdroje kromě výroby elektřiny také přispívají ke stabilizaci energetické soustavy. Jejich možnosti využití jsou velmi pružné, a mohou tak kompenzovat v síti nestabilní solární či větrné elektrárny. ČEZ zároveň pracuje na modernizaci dalších vodních elektráren, což umožní dále zvyšovat jejich výrobu.

Zdroj ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..