jaderná energie - Rusko si schválilo nový reaktor na rychlých neutronech - Aktuálně (beloyarsk) 1
Bělojarskému sodíkem chlazenému reaktoru BN600 už se rodí silnější nástupce

Vláda ruské oblasti Sverdlovsk souhlasila se stavbou prvního reaktoru typu BN-1200 v Bělojarské jaderné elektrárně. Nový blok nahradí stávající menší reaktor BN-600, který má být odstaven před rokem 2020.

Souhlas se stavbou pátého bloku pro Bělojarskou elektrárnu přišel během zasedání vlády Sverdlovského regionu. Podle místního ministerského předsedy Vladimíra Vlasova přispěje rozhodnutí k žádoucímu sociálnímu i ekonomickému rozvoji oblasti. „Výroba elektrické energie je velmi důležitá a jaderná energie patří k nejlevnějším možnostem,“ řekl Vlasov.

Podle vlády bude nový 1200 MWe reaktor produkovat asi 9 miliard kWh elektrické energie ročně. Ušetří přírodu „milionů tun“ oxidu uhličitého a navíc region úplně zbaví závislosti na dovozu fosilních paliv. Při životnosti 60 let se počítá s minimálním vytížením 90% ročně.

Technický návrh reaktoru by měl být hotový do začátku příštího roku, výroba součástí pak začne v roce 2014. Začátek stavby samotného bloku je pak naplánován na rok 2015.

Podle regionálního ministerstva pro energetiku a bydlení Sverdlovsku nahradí nový BN1200 starý reaktor (blok 3) BN600 Bělojarské elektrárny. Tato energetická jednotka, která začala pracovat v roce 1981, bude zrušena v roce 2020. Mezitím se v Bělojarsku staví také čtvrtý blok, který bude vybaven reaktorem typu BN800, s plánovaným začátkem komerčního provozu v roce 2015. Tento blok byl původně zamýšlen jako náhrada za BN600, v důsledku nedostatku financí ale došlo ke zpoždění (stavba začala v roce 2006). BN800 má demonstrovat použití MOX (mixed oxid) paliva s obsahem plutonia z jaderných zbraní v průmyslovém měřítku a uzavřený palivový cyklus.

Vědecko-technologická rada Rosatomu schválila reakator BN1200 pro Bělojarsk a v polovině května začala vyhodnocovat dopady na životní prostředí.

Reaktory pracující s rychlými neutrony nabízejí mnohé výhody – efektivnější využití uranového paliva a schopnost využít některé izotopy z vysoce aktivního jaderného odpadu.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..