jaderná energie - Věční rivalové Rosatom a Areva podepsaly dohodu o spolupráci - Zprávy (oursel kirijenko) 1
Nejvyšší tváře obou státních jaderných gigantů: vlevo šéf ruského Rosatomu Sergej Kirijenko, vlevo výkonný ředitel Arevy Luc Oursel. Zdroj: nucleartownhall.com

Věční rivalové Rosatom a Areva podepsaly 18. června memorandum o porozumění, umožňující širší spolupráci mezi dvěma jadernými kolosy. Dokument podepsaly nejvyšší osoby obou korporací, šéf Rosatomu Sergej Kirijenko a výkonný ředitel Arevy Luc Oursel. Memorandum je součástí rusko-francouzské mezivládní jaderné dohody, podepsané loni v listopadu.

Obě firmy zřídí zvláštní pracovní skupiny, které mají za úkol najít oblasti, ve kterých by spolupráce Rusů a Francouzů mohla být produktivní. Jsou to například obsluha a modernizace jaderných elektráren v jiných zemích, vývoj nových technologií pro reaktory na rychlých neutronech, práce s vyhořelým jaderným palivem, výroba zařízení pro reaktory. Společný výbor, sestávající z členů vyššího vedení obou firem, pak rozhodne o tom, které směry a nápady považuje za perspektivní.

Oba signatáři si novou dohodu nemohou vynachválit, přičemž uzavření dohody komentují velmi obdobně:

„Jsem velmi rád, že jsme tuto dohodu podepsali. Svědčí o tom, že naše dvě společnosti jsou světovou špičkou v jaderné energetice a o tom, že jsme připraveni společně zužitkovat naše zkušenosti a znalosti k dosažení co nejvyšší spolehlivosti a bezpečnosti reaktorů a elektráren, které provozujeme. Navíc ukazuje dobrou vůli obou zemí k navazování vzájemně výhodné spolupráce. Na mnoha trzích jsme konkurenty, ale v tak životně důležitém oboru, jako je jaderná energetika, to nevylučuje spolupráci, které se jako největší hráči v dobrém slova smyslu nemůžeme vyhnout. Rosatom je otevřen spolupráci nejen v oblasti energetiky, ale i na poli jaderné medicíny a využívání ionizujícího záření v dalších oblastech lidské činnosti“, okomentoval svůj podpis generální ředitel Státní korporace Rosatom Sergej Kirijenko.

„Podpis této dohody demonstroval dobrou vůli našich firem ke spolupráci v nejrůznějších oblastech, počínaje zacházením s radioaktivním odpadem a konče servisní obsluhou jaderných elektráren. Areva a Rosatom jsou největší jaderné firmy na světě a obě se snaží zajistit co nejvyšší míru bezpečnosti a spolehlivosti produktů a služeb, které nabízejí“, uvedl prezident a výkonný ředitel Arevy Luc Oursel.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..