jaderná energie - Vancouver by se mohl stát izotopovým Silicon Valley - Jaderná medicína (Nuclear medicine) 1
Radioaktivní izotopy se v medicíně využivají předeveším u různých zobrazovacích metod. Zdroj: Examiner.com

Mnoho lidí v Britské Kolumbii závidí Silicon Valley jejich světově proslulý výpočetní a elektrotechnický průmysl. Avšak Vancouver by se brzy mohl stát Silicon Valley v oblasti lékařských izotopů a jaderné medicíny.

Střetává se tu totiž podnikavost s koncentrací světových talentů a společně rozkvétají. Například prudce vzrostly celosvětové prodeje společnosti Advanced Cyclotron System Inc. (ACSI) se sídlem v Richmondu. V posledních dvou letech tato společnost zaujala dvacet procent světového prodeje lékařských cyklotronů.

Společnost původně začínala jako odnož laboratoře TRIUMF. Zakladatelé ACSI spolupracovali na budování největšího urychlovače této laboratoře. Tento největší cyklotron na světě byl spuštěn v roce 1974. Díky značnému rozšíření PET zobrazování (pozitronová emisní tomografie) odstartovalo obchodování s lékařskými cyklotrony. Lékaři a výzkumníci z celého světa si znovu a znovu vybírají tuto technologii pro použití na klinikách, kde zjišťují metastázy a zkoumají účinnost léčby.

Jaká je klíčová přísada? Lékařské izotopy produkované na malých cyklotronech. Tyto izotopy jsou později navázány na speciální molekuly zvané radioaktivní indikátory, které se používají při vyšetření pomocí PET k diagnóze nemoci v těle.

Příkladem oblíbeného lékařského izotopu je fluor-18, který se naváže na jednoduchou molekulu cukru. Výsledek se nazývá cukr F-18. Tato sloučenina je injekcí vpravena do těla pacienta a rychle se přesouvá do míst, kde se spotřebovává energie. Nádory velmi rychle rostou, takže spotřebují výrazně více cukru než zdravé buňky.

Před spálením cukru F-18 v rakovinné buňce, se atom F-18 rozpadne na dva paprsky záření gama, které opustí tělo pacienta a budou zaznamenány detektory ve snímkovací komoře PET. Pokročilé algoritmy pak zpracují signál a vytvoří trojrozměrné obrazy nádoru bez nutnosti invazního zákroku. Vyšetření pomocí PET může odhalit mnoho typů onemocnění včetně rakoviny prsu, mozku, plic a mnohá srdeční onemocnění. Navíc tato onemocnění dokáže najít v jejich raných stádiích, takže podstatně zvyšuje pravděpodobnost přežití.

Nedávné objevy usilují o použití PET zobrazování i pro odhalování neurodegenerativních onemocnění. Nový výrobek byl nedávno schválen úřadem pro kontrolu potravin a léků (Food and Drug Administration) a na trhu v USA bude používán k odhalení příznaků Alzheimerovy choroby.

British Columbia Cancer Agency se spojila s laboratoří TRIUMF, aby prohloubila své znalosti z oblasti fyziky a chemie izotopů. Nyní má vlastní cyklotron stejně jako více jak dvacet dalších zdravotnických středisek v Kanadě. Většina z těchto cyklotronů pochází od společnosti ACSI. Více než desetinásobek potom ACSI dodala do Spojených států amerických a do Evropy. Pohledávky budou rychle přibývat díky výraznému rozšíření uplatnění jaderné medicíny.

Světově nejznámějším lékařským izotopem je nejspíše technecium-99m, které se každý rok použije při desítkách milionů zákroků. Před několika lety svět zažil krizi tohoto lékařského izotopu, neboť kanadský jaderný reaktor, který má na starosti asi 40% světové produkce, musel být odstaven kvůli závažným opravám.

Lékaři nemohli podávat technecium-99m pacientům z Kanady i z celého světa. Tento izotop se používá každoročně při deseti až patnácti milionech vyšetření srdce a stejném množství dalších vyšetření týkajících se především rakoviny. Ty používají jiný typ snímkovacího zařízení, které je jednodušší, levnější, ale ne tak výkonné jako v případě PET.

Tak přichází na svět kanadská inovace, při níž se výrazně uplatnila touha Kanaďanů pracovat společně s dalšími organizacemi. Vědci v laboratoři TRIUMF a spolupracovníci v British Columbia Cancer Agency, ACSI, Cross Cancer Institute v Edmontonu a Sherbrooku, londýnské univerzity Lawson a McMaster vyvinuly další způsob produkce technecia-99m, který používá, jak byste asi uhodli, malé cyklotrony. Tento technický průlom může značně zamíchat karty na trhu. Pokud bude vývoj úspěšný a podaří se ho plně zavést, bude po cyklotronech ještě větší poptávka.

ACSI je připravena chytit se příležitosti, protože jejich cyklotrony produkují více technecia než jakýkoliv jiný srovnatelný produkt. Výrobní kapacita společnosti se za poslední dva roky zdvojnásobila, zatímco počet zaměstnanců dokonce vzrostl čtyřnásobně. ACSI prodává cyklotrony do Saudské Arábie, Ruska, Japonska, Turecka, Spojených států amerických a do dalších zemí.

Britská Kolumbie má reálnou příležitost založit masivní a solidní izotopové hospodářství, které Kanadu umístí do čela v oblasti výzkumu lékařských izotopů. Samozřejmě že svět nezaspal. Nyní kanadští vědci musí udržet tempo a přivést tuto vizi k naplnění.

Zdroj: VancouverSun

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..