Prezident Václav Klaus s předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Danou Drábovou (vlevo). Zdroj: ČTK
Prezident Václav Klaus s předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Danou Drábovou (vlevo). Zdroj: ČTK

Prezident Václav Klaus navštívil Jadernou elektrárnu Temelín. Ta by se měla podle vládního plánu začít v roce 2016 rozšiřovat o další bloky, což je podle Klause racionální krok. Důležité ale je, aby se projekt za 300 miliard korun neprodražil a skončil v plánované době. Ekologické organizace Calla a Jihočeské matky Klausovi zaslaly otevřený dopis, ve kterém ho žádají, aby přehodnotil svou podporu jaderné energetice. To ale prezident odmítl s tím, že Temelín je pro naši energetickou koncepci nezbytný.

„Je to vynikající dílo českých rukou a myslím si, že bychom si ho měli všichni vážit. Já to říkám záměrně proto, že jsou mezi námi lidé, kteří si toho nedokáží vážit. A podle mého názoru nesmyslně bojují proti jaderné energetice,“ uvedl Klaus.

„Názor prezidenta Klause není nijak překvapivý. Pan Klaus je dlouhodobým příznivcem jaderné energetiky, byl to on, kdo prosadil v roce 1993 dokončení prvních dvou bloků Temelína. Ovšem mělo k tomu dojít mnohem dříve a levněji, než k tomu ve skutečnosti došlo,“ uvádí Eduard Sequens z ekologického sdružení Calla a dodává:

„Naše sdružení je proti novým blokům v Temelínu hlavně proto, že je vlastně vůbec nepotřebujeme.“

V otevřeném dopisu ekologové zároveň Václavu Klausovi vyčítají jeho sepětí s energetickou společností ČEZ, v jejíž dozorčí radě kdysi zasedala Livie Klausová a jejíž někdejší ředitel Martin Roman údajně podporoval soukromé gymnázium prezidentova syna.

Václav Klaus při své návštěvě jaderné elektrárny také ostře zkritizoval práci vládního zmocněnce pro dostavbu Temelína Václava Bartušky. Prý ho vůbec nezná.

„Nikdy jsem s ním nemluvil. Za žádného veleodborníka ho nepovažuji. Myslel jsem, že je jakýmsi podivným zmocněncem pro českou energetiku. Ale že by byl dokonce i pro Temelín? To se divím. Nechal bych to bez zmocněnců těm lidem, kteří jsou za to placeni a kteří umí normálním způsobem fungovat. S těmi bych konzultoval, s ním ne,“ uvedl Klaus.

Václav Bartuška v médiích již vícekrát vyjádřil skepsi ke schopnosti státu dostavět Temelín.

Zatímco takzvaná Pačesova komise vládě dostavbu doporučuje, někteří odborníci varují, že návratnost takové investice je riziková. Hlavně kvůli tomu, že sousední Německo, které de facto určuje cenu elektřiny na trhu, jde opačným směrem a podporou alternativních zdrojů.

ČEZ začátkem tohoto měsíce otevřel nabídky od tří zájemců, amerického Westinghouse, francouzské Arevy a česko-ruského konsorcia Škoda jaderné strojírenství, Gidropress a Atomstrojexport.

Zdroj: Český rozhlas

O autorovi

admin

2 Comments

    Bartuska dela jadru medvedi sluzbu. Nestaci mu, ze ho uz nedavno pekne sjel napr. Fiala ze SJS, ted ma jeste namet na premysleni od prezidenta.

    tedy, pro zajemce, http://www.allforpower.cz, cast video, Videozáznam: Ministr průmyslu a obchodu ČR vystoupil na 127. Žofínském fóru, Bartuska a pak Fiala, preji peknou zabavu 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..