jaderná energie - V Tokiu se konala další demonstrace proti jaderné energii - JE Fukušima (japprotesty) 1
Japonsko se úplně bez jaderné energie asi neobejde, ale velké množství lidí je po loňské katastrofě ostře proti.

Tisíce demonstrantů dnes vytvořily lidský řetěz kolem japonského parlamentu v Tokiu. Protestující se tak snažili podpořit požadavek, aby se Japonsko vzdalo jaderné energetiky. Šlo o další z pravidelně se konajících protijaderných manifestací. Dosavadního vrcholu protijaderné hnutí dosáhlo 16. července, kdy se v den státního svátku v Tokiu sešlo na 170.000 lidí.
Protestující lidé bubnující do bubínků a mávající balónky a plakáty s nápisy odmítajícími jadernou energetiku prošli v pochodu z tokijského parku a shromáždili se před budovou parlamentu.
„Agentuře AP demonstranti sdělili, že jsou rozčílení, protože japonská vláda navzdory loňské závažné nehodě v elektrárně Fukušima znovu uvedla do provozu některé jaderné reaktory v zemi.
Elektrárnu Fukušima severně od Tokia zdevastovalo loňské březnové zemětřesení a následná vlna cunami. Přírodní katastrofa a také nedostatečně rychlá reakce úřadů způsobily nejhorší jadernou katastrofu od havárie černobylské elektrárny.
Po nehodě Fukušimy vláda kvůli prověrkám bezpečnosti uzavřela všechny jaderné reaktory v zemi. O znovunastartování jedné z atomových elektráren rozhodla letos v červnu a do sítě ji zapojila začátkem července; krátce poté byl znovu spuštěn i další reaktor.
I proto dávají aktivisté, kteří na podporu svých požadavků sehnali již přes 7,8 milionu podpisů, hlasitě najevo svůj nesouhlas. Tvrdí, že se Japonsko bez jaderné energie obejde. To však odmítá vláda, podle níž je energie z atomu pro zemi nezbytná.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..