jaderná energie - V Temelíně začala plánovaná odstávka prvního reaktoru - V Česku (temelin) 1
V JE Temelín se neustále něco děje, brzy se tam možná začne i stavět. Zdroj: Archiv jaderné elektrárny Temelín

V Jaderné elektrárně Temelín včera v 21:00 plánovaně odstavili první výrobní blok, začala pravidelná odstávka pro výměnu paliva. Podle harmonogramu má trvat 50 dnů, na plný výkon by měl reaktor najet v polovině září. ČTK to řekl mluvčí elektrárny Václav Brom.
Během odstávky bude v reaktoru vyměněno 43 palivových souborů, tedy čtvrtina ze 163. Celkem 38 použitých kazet bude přemístěno z bazénů u reaktorů do dvou kontejnerů CASTOR a převezeno do skladu použitého paliva v areálu elektrárny.
Na výměně paliva a pravidelných kontrolách zařízení se bude od soboty podílet více než 600 pracovníků z 50 dodavatelských firem a 400 lidí z ČEZ.
Svou letošní odstávku pro výměnu čtvrtiny paliva v reaktoru má už za sebou druhý blok Temelína. Tu se podařilo zvládnout za 47 dní, proti plánu o čtyři dny dřív.
Od začátku roku Temelín vyrobil 8,87 miliardy kilowatthodin. Pokud i tuto odstávku zvládnou energetici úspěšně, podaří se letos v Temelíně vyrobit rekordních 15 miliard kWh elektřiny.
Loni elektrárna vyrobila 13,91 terawatthodin (TWh) elektřiny. Bylo to nejvíce od jejího spuštění, přesto za plánem zaostala o 0,89 TWh, a to zejména kvůli prodloužení odstávek a třem neplánovaným.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Předcházející článek

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..