30.11.2022
jaderná energie - V Temelíně bude koncem měsíce plánovaně odstaven první blok - V Česku (temelin) 1
Zatímco se na prvním bloku mění palivo, ČEZ posuzuje nabídky společností ucházejích se o stavbu bloků 3 a 4. Zdroj: Archiv jaderné elektrárny Temelín

V Jaderné elektrárně Temelín bude 27. července odstaven první ze dvou výrobních bloků. Odstávka je plánovaná na 50 dní. Během ní bude mimo jiné v bloku vyměněna čtvrtina jaderného paliva, sdělil dnes ČTK mluvčí elektrárny Marek Sviták. Před dnešním polednem byl blok převeden do provozu na takzvaném výkonovém efektu. V něm budou energetici výkon reaktoru zvolna snižovat.
Podle mluvčího do začátku odstávky klesne výkon reaktoru postupně na 90 procent. Současně se bude snižovat výkon turbogenerátoru.
V druhém temelínském bloku už letos byla část jaderného paliva vyměněna. Jeho plánovaná odstávka začala 11. května a trvala 47 dní. Byla nejkratší v historii elektrárny; původně měla trvat o čtyři dny déle.
Jaderná elektrárna Temelín v prvním čtvrtletí vyrobila 4,4 miliardy kilowatthodin (kWh) elektřiny, o 17 milionů kWh meziročně více. Udělala tak krok k tomu, aby splnila letošní rekordní plán výroby – více než 15 miliard kWh elektřiny. Klíčové pro splnění ročního plánu bude dodržení harmonogramu plánovaných odstávek.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..