jaderná energie - V Japonsku poprvé po Fukušimě obnoví svůj provoz jaderná elektrárna - JE Fukušima (ohi) 1
Jaderná elektrárna Ohi.

Země vycházejícího Slunce poprvé od loňské havárie na jaderné elektrárně Fukušima znovu spouští staré bloky. První vlaštovkou je elektrárna Ohi v prefektuře Fukui na západě od Tokya. Povolení ke spuštění její provozovatelé dostali na začátku května letošního roku.

Jeho udělení předcházela složitá jednání mezi vládou a místními politiky. Vedení prefektury a města Ohi, kde se elektrárna nachází, požadují po provozovatelích zvláštní záruky bezpečnosti. Japonská vláda v čele s premiérem Jošihiko Nodou prosazovali co nejrychlejší obnovení provozu elektrárny, které odůvodnili tím, že je nezbytná pro stabilitu japonské ekonomiky. V polovině června se obě strany definitivně dohodly.

JE Ohi výrazně odlehčí elektrické síti v západní části ostrova Honšú, který v současné době má zápornou energetickou bilanci, chybí mu asi 15% dodávek. Dva jaderné reaktory Ohi tento deficit vyrovnají.

Mnozí Japonci jsou přesto stále naladěni protijaderně, v pátek v Tokyu a několika dalších městech proběhly rozsáhlé protesty proti rozhodnutí vlády o znovuspuštění Ohi.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..