Čtvrtek, 24 září
Shadow

V Japonsku poprvé po Fukušimě obnoví svůj provoz jaderná elektrárna

Jaderná elektrárna Ohi.

Země vycházejícího Slunce poprvé od loňské havárie na jaderné elektrárně Fukušima znovu spouští staré bloky. První vlaštovkou je elektrárna Ohi v prefektuře Fukui na západě od Tokya. Povolení ke spuštění její provozovatelé dostali na začátku května letošního roku.

Jeho udělení předcházela složitá jednání mezi vládou a místními politiky. Vedení prefektury a města Ohi, kde se elektrárna nachází, požadují po provozovatelích zvláštní záruky bezpečnosti. Japonská vláda v čele s premiérem Jošihiko Nodou prosazovali co nejrychlejší obnovení provozu elektrárny, které odůvodnili tím, že je nezbytná pro stabilitu japonské ekonomiky. V polovině června se obě strany definitivně dohodly.

JE Ohi výrazně odlehčí elektrické síti v západní části ostrova Honšú, který v současné době má zápornou energetickou bilanci, chybí mu asi 15% dodávek. Dva jaderné reaktory Ohi tento deficit vyrovnají.

Mnozí Japonci jsou přesto stále naladěni protijaderně, v pátek v Tokyu a několika dalších městech proběhly rozsáhlé protesty proti rozhodnutí vlády o znovuspuštění Ohi.

Zdroj: Atominfo.ru

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..