jaderná energie - V Brookhavenské laboratoři pokořen další teplotní rekord - Věda a jádro (sun vytrysk) 1
Výtrysk plazmatu na Slunci, jeden z nejžhavějších úkazů v blízkém vesmíru. V pozemských laboratořích však jej už umíme překonat. Zdroj: physics.ucla.edu

Fyzikové z americké Brookhavenské národní laboratoře zlomili teplotní rekord: při experimentu se srážkami zlatých iontů na urychlovači RHIC získali hmotu o teplotě okolo čtyř trilionů stupňů, což je řádově několiksettisíckrát víc, než v nitru Slunce. Společnost Guinness World Records už nový výsledek uznala za světový rekord nejvyšší teploty dosažené v laboratoři.

Vědci při pokusu nechali srazit jádra zlata, pohybující se téměř rychlosti světla, na urychlovači RHIC (Relativistic Heavy Ion Collider). Výsledkem byl shluk kvark-gluonového plazmatu, látky, kterou byl tvořen vesmír v prvních mikrosekundách po Velkém třesku.

Kvarky jsou nejmenší dnes známé částice hmoty, sestávají z nich protony a neutrony. Při běžných teplotách jsou kvarky v takzvaném stavu confinementu (uvěznění), při kterém se nepohybují volně, nýbrž jen ve vazbě s ostatními. Při srážkách těžkých iontů se však jádra zahřejí natolik, že neutrony a protony se „roztaví“ a vznikne hmota typu plazmatu. Výsledky experimentu ukazují, že se chová prakticky jako ideální kapalina.

Výzkum kvark-gluonového plazmatu probíhá i v řadě dalších laboratoří, například na Velkém hadronovém urychlovači LHC v CERNu (Ženeva), kde fyzikové zkoumají srážky jader olova a sledují je pomocí detektoru ALICE (A Large Ion Collider Experiment). Dosáhli přitom vyšších teplot, než američtí vědci v Brookhavenu (přibližně o 30%), zatím však své výsledky nezveřejnili.

Další centrum pro studium kvark-gluonového plazmatu v současnosti vzniká v ruském Spojeném ústavu jaderných výzkumů, probíhá stavba urychlovače NICA.

Zdroj: RIA Novosti

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..