Konec pracovního dne na Olkiluotu. Zdroj: http://cdn.physorg.com/
Konec pracovního dne na Olkiluotu. Zdroj: http://cdn.physorg.com/

Finská společnost TVO, která bude provozovatelem jaderné elektrárny Loviisa, oznámila, že reaktor Olkiluoto-3, který staví aliance Areva a Siemens, nebude připraven k výrobě elektrické energie v roce 2014, jak bylo plánováno, a že zatím není známo nové datum. Finové již tradičně obvinili z pozdržení francouzsko-německé konsorcium.

TVO oznámila další odložení v pondělí 16. července. Stavba reaktoru byla zahájena v roce 2005 a dokončení plánovaly TVO, Areva a Siemens za čtyři roky. Olkiluoto se má stát první na světě jadernou elektrárnou s reaktorem EPR, který je současnou vlajkovou lodí Arevy (právě jej nabízí například v temelínském tendru). Poprvé bylo spuštění odloženo na listopad roku 2010, poté na prosinec 2011 a pak na srpen 2014. Nyní tak následuje další, již čtvrté v pořadí.

S elektrárnou Flamanville, která rovněž bude jednou z prvních se systémem EPR, má Areva ještě větší problémy, vyrábět elektřinu začne nejdříve za čtyři roky. Paradoxně se první zemí, kde začne provoz EPR, patrně stane Čína, kde se Francouzům daří stavět dva bloky rychle a podle plánu.

Finové už od roku 2008 vedou s konsorciem Siemens-Areva soudní arbitráž a několikrát zadrželi platby. Soud však nedávno vydal dílčí rozsudek, ve kterém dal za pravdu konsorciu (více zde).

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..