30.11.2022
jaderná energie - Turecko bude stavět jaderné elektrárny, pravděpodobně s ruskou pomocí - Nové bloky ve světě (akkuyu) 1
Pravda je, že budovy reaktorů kupole mešit či paláců trochu připomínají. AA photo

Generální manažer Rosatom’s Akkuyu Power Plant Electric Production Company Alexander Superfin řekl, že Rosatom má zájem postavit v Turecku druhou a třetí jadernou elektrárnu.

“Pokud se turecká vláda na Rusko obrátí s žádostí o pomoc, velice rádi se staneme součástí tohoto procesu,” řekl Superfin tiskové agentuře Anatolia, přičemž dodal, že si je vědom toho, že Turecko již o výstavbě navržených elektráren jedná s dalšími zeměmi, jako je Kanada, Japonsko a Čína.

Detaily vznikku elektrárny

Mezitím byly zveřejněny detaily ohledně elektrárny Akkuyu, která má být postavena v jihoturecké provincii Mersin’s Gülnar. Jaderná elektrárna by měla být vystavěna na vodní ploše a bude mít velikost dvou fotbalových hřišť. Bude navržena tak, aby vydržela zemětřesení o síle devět stupňů Richterovy škály. Budou zde bok po boku čtyři reaktory a každý z nich bude poskytovat 1200 megawattů elektřiny. Elektrárna bude k chladícím účelům využívat vodu ze Středozemního moře a vodu bude zpět do moře odvádět naprosto dekontaminovanou. Vzhledem k tomu, že bude elektrárna chlazená mořskou vodou, nebudou zde žádné chladicí věže a radiace nebude v žádné podobě unikat za hranice elektrárny.

Předpokládá se, že elektrárna bude vypadat jako výzkumný ústav a nebude působit žádný hluk ani jinak ovlivňovat své okolí. Jakmile bude elektrárna v běhu, zaměstnanci nebudou muset nosit žádný speciální úbor a budou moci procházet kolem zařízení v bíle zástěře.

Byly odhaleny první 3D vizualizace turecké jaderné elektrárny

Superfin řekl, že design jaderné elektrárny bude v tureckém stylu, což bude jedna ze zvláštností celého projektu. Jinými slovy, střecha té části elektrárny, která bude zakrývat čtyři reaktory, bude navržena ve stylu tureckých paláců.

Podle Superfina by měl celý project přijít asi na 20 miliard dolarů, Rosatom však pracuje na nových aplikacích a metodách, které by náklady mohly snížit. “Když jsme se na project podívali podrobně, uvědomili jsme si, že některé z produktů bychom získali od tureckých producentů, takže by se cena snížila. Navíc bychom tak take mohli minimalizovat a optimalizovat náklady na dopravu a s tím spojené výdaje. Stejně tak pokud pečlivě provedeme technologii a výstavbu, náklady se taktéž sníží,” zdůraznil Superfin.

Superfin take dodal, že se project rozvíjí podle plánu a že plánují začít s výstavbou v roce 2013.

Zdroj: Turkishweekly

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..