28.11.2022
Kalibrační zařízení z dílny VF. Zdroj: VF
Kalibrační zařízení z dílny VF. Zdroj: VF

Na konci června úspěšně zakončila společnost VF, a.s. z Černé Hory ve spolupráci se svou dceřinou firmou VF, s.r.o. se sídlem v Žilině dodávku metrologické laboratoře ionizujícího záření pro indický trh. V rámci projektu podnik ve spolupráci s indickými partnery navrhl novou budovu pro metrologickou laboratoř a dodal její technologické vybavení zahrnující ozařovač se zdroji ionizujícího záření gama, kalibrační lavici zajišťující přesné polohování kalibrovaného přístroje na dálku a potřebné řídící a bezpečnostní systémy.

Celý systém po uvedení do provozu umožňuje bezpečné, přesné a rychlé kalibrování přístrojů pro měření ionizujícího záření, které se používají především v jaderné energetice, ale také ve zdravotnictví a v jiných oblastech lidské činnosti.

Indie je rychle se rozvíjející rozlehlá země s vysokou hustotou obyvatelstva a rostoucí poptávkou po elektřině. Od roku 2010 má v provozu 20 jaderných reaktorů generujících 4780 MW a momentálně se nachází na devátém místě ve světě, pokud jde o počet jaderných reaktorů v provozu. Z hlediska zajištění dlouhodobých dodávek energie plánuje Indie významnou orientaci na jadernou energetiku.

Velké množství dozimetrických přístrojů používaných na jaderných elektrárnách zatím nebylo v Indii uspokojivě kalibrováno v souladu s mezinárodními standardy. Proto byla státní indická organizace Electronic Corporation of India Limited (ECIL) spravovaná indickou vládou prostřednictvím Department of Atomic Energy (DAE) pověřena vybudováním nové moderní pilotní metrologické laboratoře ve městě Hyderabad. ECIL je také sesterskou organizací koncernu zodpovědného za výstavbu a provoz jaderných elektráren v Indii Nuclear Power Corporation of India Limited (NPCIL).

Společnost VF, a.s. se zúčastnila výběrového řízení, ve kterém v konkurenci amerických, evropských a indických firem uspěla a získala kontrakt na dodávku a instalaci nové laboratoře.

Vlastní ozařovač slouží k vytvoření kolimovaného (úzce zaměřeného) svazku ionizujícího záření, jehož úhel je vymezený použitým kolimátorem. Velký rozsah dávkových příkonů je zajištěn pomocí sady zdrojů ionizujícího záření Cs-137 o různých aktivitách. Kalibrační lavice umožňuje přesné a dálkově ovládané polohování kalibrovaného přístroje vůči ozařovači v ose kolimovaného svazku. Prostřednictvím řídícího a informačního systému je možné zvolit požadovaný dávkový příkon pro kalibraci a následně porovnat odezvu přístroje se skutečným dávkovým příkonem a ověřit, že odchylka je v požadované toleranci. Dodaný bezpečností systém ve spojení s olověným stíněním ozařovače zamezuje nechtěnému a nežádoucímu ozáření obsluhy laboratoře.

Veškerá dodaná technologie od společnosti VF byla už dříve ověřena mnoha lety spolehlivého provozu na jaderných elektrárnách a dalších místech v České Republice a dalších evropských zemích. Bezpečnost ozařovače byla ověřená Státním úřadem pro jadernou bezpečnost (SÚJB). Předložený protokol SÚJB o typovém schválení ozařovače byl akceptovaný indickým regulátorem Atomic Energy Regulatory Board (AERB) a následně byl povolen jeho dovoz do Indie.

Tuto dodávku je možné považovat za úspěšné završení několikaletého snažení společnosti o průnik na indický trh. Už v průběhu výstavby pilotní laboratoře v Hyderabadu projevilo několik dalších státních i soukromých indických subjektů zájem o stejnou technologii a na základě úspěšně probíhajících jednání lze očekávat podpis dalších smluv na podobné dodávky do Indie v následujících letech.

Společnost VF, a.s. kromě vybavení metrologických laboratoří vyvíjí a vyrábí také přístroje pro měření ionizujícího záření pro jadernou energetiku. Více informací o jejích aktivitách a produktech lze nalézt na www.vf.cz.

Zdroj: VF, a.s.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..