28.11.2022
jaderná energie - Soud rozhodl ve prospěch konsorcia Areva-Siemens ve sporu s TVO - Nové bloky ve světě (olkiluoto) 1
Stavba JE Olkiluoto. Finská elektrárna se stala kvůli neustálém prodražování a prodlužování stavby trnem v oku nového reaktoru EPR, nicméně je nepochybné, že se blíží k závěru.

Arbitrážní soud Mezinárodní obchodní komory (ICC) byl pověřen vyřešením sporu mezi konsorciem Areva-Siemens a jeho zákazníkem, finským operátorem TVO, týkajícím se výstavby reaktoru EPR Jaderné elektrárny Olkiluoto 3 (OL3) ve Finsku. Soud nyní vydal dílčí rozsudek, který společnosti TVO ukládá za povinnost vydat částku 100 milionů eur, kterou dluží konsorciu Areva-Siemens. Částka byla zadržena v rozporu se smluvním ustanovením.

Finská elektrárenská společnost TVO požadovala po francouzsko-německém koncernu Areva-Siemens, který v Olkiluotu staví jednu z prvních na světě jaderných elektráren s technologií EPR, finanční odškodné za údajné nedostatky týkající se zpoždění v dodání strojového vybavení, řídicího systému elektrárny a instalace elektrických a chladících rozvodů. Areva naopak požadovala odškodné za prodlení ve výstavbě. V důsledku tohoto sporu mezi Areva-Siemens a TVO běžel od roku 2008 arbitrážní soud. Arbitrážní soud vydal minulý týden dílčí rozsudek, že TVO zaplatí společně s úroky celkovou částku 125 mil. euro a soudní výdaje, které konsorciu vznikly.

Podle vyjádření společnosti Areva je projekt OL3 s technologií  EPR prvním reaktorem generace III+, který bude kdy na světě postaven. Stavební práce jsou již zcela hotovy. Konstrukční práce jsou hotovy ze 4/5, dokončeny budou do konce roku 2014. Elektromechanické práce jsou hotovy ze 70 %. Komponenty primárního okruhu jsou nainstalovány a kontrolovány. Veškeré palivo pro manipulační zařízení je na svém místě a je testováno. Proběhlo naplnění chladicího systému mořskou vodou a probíhá elektrické testování ve strojovně a v budovách jaderného ostrova. TVO k tomu používá provozní simulátory, které jsou instalované na místě. Týmy, které budou zahajovat provoz, spolupracují s týmy TVO na přípravě systému testovacích sekvencí, tzv. integračních testech a fázích vedoucích ke vložení paliva po jeho obdržení.

Zdroj: Allforpower.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..