28.11.2022
jaderná energie - Rusové začínají likvidovat jaderný odpad z ponorek - Back-end (oth184 3) 1
Jaderné ponorky jsou dlouhodobým pilířem stretegických sil Ruska, proto není divu, že jejich reaktory vyprodukovaly velké množství jaderného odpadu, se kterým je teď potřeba něco udělat.

V zátoce Andrejeva (Murmanský kraj), jednom z největších „jaderných smetišť“, která zůstala světu po studené válce, byly dokončeny dvě nové velké budovy, které mají sloužit jako dočasné úložiště jaderného odpadu. Peníze na jejích stavbu poskytla Rusku Itálie v rámci programu Global Partnership.

Záliv Andrejeva na poloostrově Kola je smutně proslulým místem, kde je uloženo vyhořelé palivo ze sovětských jaderných ponorek. Původní úložiště bylo bazénového typu, v roce 1982 však „proteklo“ a radionuklidy začaly unikat do Barentsova moře. Bylo přijato rozhodnutí o přesunu paliva do suchého úložiště – sovětské námořnictvo jej uložilo do kovových trubek a nechalo zalít betonem. To bylo považováno za provizorní řešení na několik let, rozpad Sovětského svazu a ekonomický propad v 90. letech však obrátily pozornost jinam a vydrželo dodnes. Řada jiných zemí, například Norsko, vyčlenilo peníze na stavbu nové infrastruktury.

Nový příspěvek pochází z programu Global Partnership, který byl zahájen v roce 2002 zeměmi G8 v Kanadě. Velká osmička se rozhodla poskytnout Rusku 20 miliard dolarů na 10 let za účelem likvidace nebezpečných skladů radioaktivních odpadů. Tři taková místa, která patří mezi ekologicky nejrizikovější objekty na světě, se nacházejí právě na poloostrovu Kola a mezi nimi je právě záliv Andrejeva, kde fungovala základna Severní flotily, obsluhující jaderné ponorky. Ruští úředníci, například bývalý guvernér Murmanského kraje Jurij Jevdokimov, uváděli, že podle původních plánů by do roku 2012 všechen radioaktivní odpad měl být bezpečně uložen. To se však zatím nepodařilo. Je ale nutné zdůraznit, že Rusové získali od SSSR velmi těžké dědictví: „Tady pod zemí se v suchých úložištích nachází zhruba 100 jaderných reaktorů z ponorek“, uvádí šéf projektové kanceláře společnosti „Komplexní likvidace jaderných ponorek“ Anatolij Zacharčev.

„Podle našich propočtů je v zálivu Andrejeva celkem více než 15 metrů krychlových radioaktivních odpadů. Zatím nevíme, kolik jich je v hlubokých úložištích. Nové budovy se nacházejí přímo nad nimi, abychom mohli vytahovat odpady ze země z určité vzdálenosti a ne ručně. Budovy byly postaveny tak, aby umožnily práci v drsném klimatu, které tu máme“.

Další objekt, na který rovněž poskytne prostředky Itálie, je závod na zpracování radioaktivních odpadů. Měl by být uveden do provozu v roce 2015 a jeho zařízení mimo jiné umožní zmenšit objem odpadů osmkrát. Poté budou umístěny do betonových kontejnerů a uloženy do hlubinných úložišť, jejích poloha zatím nebyla přesně určena.

Zatím je však potřeba všechny odpady k novému uložení připravit. Prvním krokem je vytáhnout je ze starých sovětských skladů a odvézt pryč k dalšímu zpracování. To je naplánováno na rok 2015, kdy Rosatom plánuje zahájit odvoz vyhořelého paliva ze suchých skladů na zvláštní lodi Rossita, která je stavěna právě pro přepravu vysoce radioaktivních nákladů. Na její stavbu rovněž přispěl Italové, ruská vláda vyčlenila přibližně 1,5 miliardy eur.

„Už jsme vyřadili z ruského námořnictva 199 jaderných ponorek, z toho 120 na Severozápadě a 79 na Dálném Východě“, poznamenal Anatolij Zacharčev. „Před několika dny jsme s představiteli italské strany řešili, jak budeme likvidovat poslední ponorku třídy Oskar na Severozápadě, vyřazené z ruského námořnictva. V nejbližších dnech zasedneme ke stolu a budeme projednávat třístrannou dohodu mezi Ruskem, USA a Itálií. Itálie na to poskytne 7 miliónů eur, my také a USA dají 7 miliónů eur“.

Záliv Andrejeva se nachází nedaleko města Zaozersk, přibližně 50 kilometrů od hranic s Norskem. Byla používána jako základna pro Severní flotilu, nacházejí se zde zařízení na obsluhu jaderných ponorek a dočasné úložiště tekutého a pevného radioaktivního odpadu, jak z ponorek samotných, tak z jiných lodí s jaderným pohonem. V roce 1993 byla činnost základny ukončena.

O autorovi

admin

4 Comments

  Adresováno panu Anatoliji Zacharčevovi
  Těch 100 reaktorů by bylo možno využít v civilní sektoru(Jenom v Rusku) pro řešení pitná voda pro lidi bez ní.
  Proč jenom v Rusku?Proto že by ho mohli získat teroristi k vydírání
  V případě zájmu mě kontaktujte

  Rusko by mohlo vyrábět to co na světovém trhu chybí-elektro vodárnu a vodojem
  mobilní po celém světě. A univerzální záchranný systém proti následkům přírodou
  a lidmi způsobené katastrofy.
  V případě zájmu mě kontaktujte

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..