28.11.2022
Palivo MOX, ve kterém jsou obsaženy různé oxidy uranu, používá asi 30 reaktorů po celém světě, nyní se bude testovat využití dalších sloučenín.
Palivo MOX, ve kterém jsou obsaženy různé oxidy uranu, používá asi 30 reaktorů po celém světě, nyní se bude testovat využití dalších sloučenín.

Ruské společnosti Sibiřský chemický kombinát, který přes firmu TVEL patří pod křídla ruské státní korporace Rosatom, a výzkumný institut Luč (Paprsek) ve městě Podolsk, podepsaly smlouvu na vypracování a výrobu experimentálních článků s takzvaným tuhým palivem, obsahujícím směs obohaceného uranu a plutonia. Rozdíl oproti klasickému MOX-palivu spočívá v tom, že v tuhém palivu jsou místo oxidů uranu a plutonia použity nitridy (sloučeniny s dusíkem) a karbidy (sloučeniny s uhlíkem). Jaderné palivo s nitridy a karbidy je předmětem výzkumu v celé řadě zemí (například v USA), ruská technologie je původním dílem.  Nitridové a karbidové články s uranem a plutoniem mají být určeny pro reaktory na rychlých neutronech a umožňují několikanásobnou recyklaci jaderného paliva.

V Rusku v současnosti běží první a jediná na světě komerční jaderná elektrárna s reaktorem na rychlých neutronech, BN-600 na Bělojarské jaderné elektrárně. Funguje od roku 1980. Svůj rychlý reaktor Phénix měla například Francie, v 90. letech však byl odstaven, další, Mondžú, se nachází v Japonsku, ale jeho osudy jsou velmi pohnuté (více například zde). Hlavní odlišnost od klasických reaktorů s tepelnými neutrony spočívá v tom, že používá neutrony o vyšších rychlostech, které přes některé problémy, přinášejí také rozsáhlé nové možnosti, například využívání thoria a izotopu uranu U-238 jako štěpných materiálů. V přírodě je jich řádově mnohem více, než klasického U-235. Lze tak využít i vyhořelé palivo z dnešních elektráren (zbude však nezpracovatelný odpad, který je nakonec stejně potřeba uložit, může ho ale být méně, než je dnešní produkce). Nevýhodou je nevyzkoušený postup a nutnost zacházet s vysoce toxickými materiály (existují další problémy technického rázu, související s jadernou fyzikou, které se však spíše týkají otázky rentability).

Ruský Rosatom staví další blok na rychlých neutronech, BN-800 v těsném sousedství staršího bratra BN-600. Má být dokončen v roce 2014 a právě pro něj je určeno nové palivo, které hodlá TVEL vyrábět.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..