Jaderný ledoborec Jamal. Zdroj: http://slavs.org.ua
Jaderný ledoborec Jamal. Zdroj: http://slavs.org.ua

Ruská státní korporace Rosatom vyhlásila otevřené výběrové řízení na stavbu nového jaderného ledoborce. Podle návrhu projektu by měl být hotov do roku 2017, spuštění na vodní hladinu je plánováno o dva roky dříve.

Osmý ruský ledoborec budou pohánět dva reaktory o výkonu 175 megawattů, zvládne prolomit vrstvu ledu o tloušťce 2,8 metru. Ke svému provozu potřebuje podle projektu 75 členů posádky. Hlavními oblastmi jeho práce budou zřejmě západní arktické vody, například Barentsovo moře a Pečorské moře či mělké úseky řeky Jenisej. Jako všechny ruské jaderné ledoborce, i tento bude mít za úkol především doprovázet lodě, které nedokážou samy prolomit silné vrstvy ledu, a zachraňování těch, kdo v ledovém moři uvízne.

Parametry nového přírůstku do rodiny Rosatomflotu jsou: délka 173,3 metru, šířka 34 v nejširším místě, ponor 10,5 metru, výtlak 33,54 tisíc tun, nejvyšší rychlost 20 uzlů (asi 36 km/h, záleží také na větru a hloubce vody).

Stávající ruská atomová flotila čítá sedm ledoborců, z toho dva dvoureaktorové (Rusko, Sovětský Svaz, Jamal, 50 let vítězství), dva jednoreaktorové s poněkud vznešenějšími jmény Tajmyr a Vajgač, a dopravní loď Sevmorpuť. Navíc k ní patří pět plovoucích obslužných základen.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..