30.11.2022
Panorama současné podoby Ostrovecké jaderné elektrárny. Zdroj: World Nuclear News
Panorama současné podoby Ostrovecké jaderné elektrárny. Zdroj: World Nuclear News

Rusko a Bělorusko podepsaly poslední dohodu o stavbě první běloruské jaderné elektrárny Ostrovec 1. Její spuštění je naplánováno na rok 2018. Dokumenty 18. července podepsali v Minsku vicepremiér Vladimir Semaško a zástupce generálního ředitele Rosatom Alexander Lokšin. Obě strany s konečnou platností dojednaly všechny časové lhůty, časový harmonogram, ceny a povinnosti každé z nich.

Konečná cena projektu je deset miliard dolarů. Elektrárna bude sestávat ze dvou bloků s reaktory VVER-1200, Rosatom rovněž vybuduje veškerou infrastruktury. Všechny předběžné průzkumy a práce už jsou hotovy a stavba má být zanedlouho zahájena: „Stále ještě nemáme k dispozici všechny prostředky, které jsou pro tento projekt určeny, ale už máme první peníze a začínáme se stavbou“, uvedl Jurij Pustolev, zástupce ředitele NIAEP, dceřiné společnosti Atomstrojexportu, jež má běloruskou elektrárnu na starosti. Zalévání prvního betonu je naplánováno na příští rok.

Rosatom před podepsáním dohod prohlásil, že zakázky místním dodavatelům budou činit přibližně polovinu z celkové hodnoty projektu a že stavba vytvoří okolo 1000 pracovních míst pro kvalifikované odborníky.

Elektrárna Ostrovec bude produkovat 2,4 gigawattů elektřinu, což je vzhledem k současným běloruským kapacitám, které vyrábějí okolo 8 gigawattů, zdroj přímo obrovský. Je rovněž významnou z geopolitického hlediska – její výstavba mění rozložení sil v regionu, protože znevýhodňuje Litvu. Litevci museli uzavřít jadernou elektrárnu Ignalina, byla to jedna z podmínek vstupu do Evropské unie. Vláda plánovala postavit novou elektrárnu u Visaginasu, která by mohla zemi změnit v největšího pobaltského vývozce elektřiny. Rusko však už nyní staví dva bloky v Kaliningradské oblasti (stavba běží podle plánu a má být dokončena v roce 2016), Bělorusko ji rovněž předběhlo, další bloky plánuje Polsko, což činí litevský projekt nerentabilním.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..